Reklam
Reklam

Altını almalı mı satmalı mı?

Piyasalarda para gelecek çoşkusu yaşanırken emtialarda bu sevinçten nasibini aldı. Gözler altında. Altını bu seviyerlerden almalı mı satmalı mı yükseliş ne kadar sürecek?

Altını almalı mı satmalı mı?
Altını almalı mı satmalı mı?
Reklam

Dünya piyasaları paranın kokusunun alında kutlamalara başladı.

Dünya endeksleri hep bir ağızdan sevinç çığlıkları atarken biz gelen haberlerin etkisini yüzde 4'lere kadar çıkan İMKB ile daha derinlerde hissettik.

FED’in rekor düşük düzeydeki faizi 2014 ortalarına kadar devam ettireceğini açıkladı, bununla birlikte yeni parasal genişlemenin masada olduğu gerek görüldüğü an yangını söndürmek için devreye gireceğini söyledi. İşte bu açıklamalar endekslerde ve emtialara alım getirirken doları erimesine neden oldu.

Bu noktada dikkat çeken hareketlerden biri altın tarafında yaşandı. FED’in açıklamaları sonrasında sert yükselişe sahne olan altın İMKB kapanışında yüzde 2 üzerinde değer kazanarak 1730’lara kadar yükseldi.

Türk insanın yakından takip ettiği altında seyir nasıl olacak? Bu yükseliş kalıcımı? Altın almalı mı satmalı mı?

Bu  soruları altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk Gazeteport’ta değerlendirdi.
Yıldırımtürk bir gün öncesinde FED’in açıklamalarının çok net olmadığının faiz tarafında netlik olsa da, parasal genişleme konusunda çok net bir takvim olmadığının altını çizdi. FED’in FOMC toplantısında yaptığı açıklamaların önemli bir döneme de denk geldiğini kaydeden Yıldırımtürk, ay sonu olması nedeniyle kontrat değişim işlemlerinin olduğunu belirtti. İyimser hava ile gerileyen dolar ile paritenin teknik olarak 1.32’leri test etmesine neden olduğunu kaydeden altın ve para piyasaları uzmanı Yıldırımtürk, FED’in açıklamalarına paralel Avrupa'dan Mart ayında gelmesi beklenen likidite enjekte edilme beklentisi olduğunu hatırlattı.


“ALTINDA UZUN VADELİ YÜKSELİŞ GÖRÜNMÜYOR”
Yıldırımtürk daha önceki parasal genişlemenin piyasalarda büyük spekülatörlere gittiğini belirtirken bu sefer enjekte edilecek paranın küçük yatırımcıya ve borçlara gideceği belirtti. Bu nedenle hem Avrupa’dan hem de ABD’den gelmesi muhtemel olan parasal genişleme hareketinin eskiden olduğu kadar altın üzerinde çok ciddi etki bırakmayacağını vurguladı.

Bu nedenle altın tarafında sırasıyla 1.730 dolar seviyelerinden 1.685 dolar ve 1.645 dolar seviyesine gerileme yaşanabileceğini kaydeden Yıldırımtürk, Avrupa tarafında kamu borç görüşmelerinin hala sonuçlanmadığını, Yunanistan ile ilgili sürecin hala belirsizliğini koruduğunu, bu nedenle de gelecek olan paranın borçları kapatmak için kullanılacağını söyledi.

ECB’den gelecek olan 90 milyar euronun tüketime yönelik olmayıp tasarrufa yönelik olacağını, bu nedenle de tüketimde gerileme yaşanabileceğinin altını çizen Yıldırımtürk, gelinen noktada hammadde fiyatlarının da etkileneceğini ve aşağı yönlü seyir olacağını belirtti.

“SATIŞ İÇİN UYGUN DÖNEM”
Merkez’in son dönem politikaları ile döviz sepetinde 2.20’lerden 2.07’lere kadar gerilendiğini kaydeden para piyasaları uzmanı, dolar TL kurundaki zayıflama ile dışarıda altında yaşanan sert hareketlerin iç piyasada aynı etkiyi göstermediğini kaydetti.

Altının ons fiyatının son hareketler ile birlikte neredeyse 55 dolar artış gösterdiği belirten Yıldırımtürk içerde bu hareketin 24 ayar altında 1TL 25 kuruş, çeyrek altında 2 TL, cumhuriyet altınında ise 8 TL olarak kendisini gösterdiğini açıkladı.

“YATIRIMCIYA ÖNERİLER”
Altında yaşanan yükselişin uzun vadeli olmayacağını belirten altın uzmanı, bu seviyelerin satış için fırsat olabileceğinin altını çizdi.

Altın yatırımı yapmak isteyenlerin portföylerinin yüzde 20’sini altına ayırmalarının daha doğru olacağını belirten Mehmet Ali Yıldırımtürk tüm yatırımın altın üzerinde olmasının büyük risk olduğu konusun da uyarıda bulundu.

Altın almak isteyenlerin uzun vadede çeyrek altın alarak daha sağlıklı ve riski düşük alternatifleri tercih etmeleri gerektiğini kaydeden Yıldırımtürk, ağırlıklı olarak TL cinsinden yatırımların tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri