Reklam
Reklam

İskoçya bağımsızlığa hazırlanıyor

İskoçya'nın ulusal şairi Robert Burns için düzenlenen anma etkinliğine katılan İskoçya'daki iktidardaki Ulusal Parti'nin lideri Alex Salmond, ülkesinin Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını 2016 yılında elde etmesini öngören yol haritasını açıkladı.

İskoçya bağımsızlığa hazırlanıyor
İskoçya bağımsızlığa hazırlanıyor
Reklam

Salmond, bağımsızlık referandumu için 2014 tarihini işaret etti. "Kuşkusuz kendi gelecekleri hakkında en iyi kararı İskoçya'da yaşayanlar verecektir" diyen Salmond, referandumda "evet" çıkması halinde Mayıs 2016'da bağımsız İskoçya'nın ilk meclisinin Edinburg'da toplanacağını söyledi.

İngiliz hükümetinden Salmond'ın açıklamasına ilişkin resmi bir tepki gelmese de, özellikle referandumda sorulması planlanan sorunun "yönlendirici" olduğuna ilişkin çeşitli eleştiriler yapıldı. Muhalefetteki İşçi Partisi Edinburgh milletvekili Alistair Darling, soruda "Birleşik Krallık" isminin geçmemesini eleştirerek, "Salmond, insanları ayrılmaya onay vermeye çağırıyor" dedi.

İskoçya'nın bağımsızlık isteği Londra'da endişeye neden olurken, Başbakan David Cameron, "İskoçya ile birlikte daha güçlüyüz, ayrı daha güçsüz oluruz" demişti.

İNGİLİZLER FARKLI DÜŞÜNÜYOR
İngiltere ile İskoçya arasında referandumun tarihi ve yapılış şekli konusunda farklı görüşler var. Kamuoyu anketleri şu anda bağımsızlık fikrine yüzde 30-40 arasında bir destek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle İngiltere referandumun daha erken bir tarihte yapılmasını ve bağımsızlığın yanısıra farklı konularda soruların da sorulmasını istiyor.

İskoçlar ise tarihin daha geç olması konusunda ısrarlı. 2014 tarhi ayrıca, İskoçlar ile İngilizler arasında yapılan Bannockburn Savaşı'nın 700'üncü yıldönümü olduğu için sembolik anlam da taşıyor.

İNGİLTERE: BU İŞ MAHKEMEDE BİTER
Londra, yasal yetkisi olmadan İskoçya'nın referanduma gidemeyeceğini savunuyor. Konuya ilişkin Londra ile Edinburgh arasında görüşmeler yapılacağına ve bir anlaşmazlığın mahkemede sonuçlanabileceğine dikkat çekiliyor.

"16 YAŞINDAKİLER DE OY KULLANSIN"
Alex Salmond'ın, İngilizlerden ayrıldığı bir başka nokta da oy kullanma yaşı oldu. Resmi olarak Britanya'da oy kullanma yaşı 18 iken, Salmond referandumda yaş sınırının 16'ya çekilmesi gerektiğini belirtti. İskoçlar  ayrıca referandumun İngiltere'de yapılan seçim ya da referandumların aksine Perşembe günü değil, Cumartesi günü yapılması da istiyor.

300 YILLIK BİRLİK
İngiltere ve İskoçya 1707 yılında 'Birlik Anlaşması' imzalayarak 'Birleşik Krallık' adıyla tek bayrak altında toplanmışlardı.

KARA ALTIN İSKOÇLARIN ELİNDE
İngiltere ile İskoçya'nın ayrılmasının Britanya ekonomisine önemli etkileri olacağı düşünülüyor. Günde 2.2 milyon varil petrol çıkaran İngiltere, Avrupa'da ikinici sırada yer alıyor. Ancak bağımsızlık ilan edildiği takdirde petrol ve doğalgaz alanlarının yüzde 90'ı İskoçya karasuları içinde kalacak.

DIŞARIDA 8 TANE DAHA İSKOÇYA VAR
İskoçya'nın nüfusu 5,5 milyon civarında ancak dünya çapında 40 milyon iskoç'un yaşadığı tahmin ediliyor. Yalnızca ABD'de 9,5 milyon İskoç kökenlinin olduğu tahmin ediliyor.    

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı