Reklam
Reklam

CHP'li üyeler komisyonu bastı

CHP’li yaklaşık 50 milletvekili, TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi’nin görüşüldüğü Meclis Anayasa Komisyonu’nu bastı.

CHP'li üyeler komisyonu bastı
CHP'li üyeler komisyonu bastı
Reklam

TBMM Anayasa Komisyonu, Başkan Burhan Kuzu’nun başkanlığında toplandı. Toplantı salonuna CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile komisyon üyesi olmayan yaklaşık 50 kadar CHP’li milletvekili geldi. Komisyon toplantı salonuna girmeden önce teklifi bu haliyle geçirtmeyeceklerini, ne gerekirse yapacaklarını söyleyen İnce, "Sayın Canikli’ye ’grup başkanvekilleri olarak biraraya gelip konuşalım’ önerisinde bulundum. Hızlı yasama yapmak, doğru yasama yapmak değildir. Sizin amacınızda aksayan yönleri düzeltmek değil de muhalefetin sesini kesmek. Bu faşizmdir, buna direneceğiz. İçtüzük değişikliğini bu şekliyle CHP geçirtmeyecek ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
 
-TOPLANTIDA YER KAVGASI-
 
Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, CHP’lilerin itirazı üzerine "Siz kavga etmeye gelmişsiniz, öyle anlaşılıyor" dedi. Kuzu komisyona üye milletvekillerinin ayakta kaldığını belirterek, "Üye olmayanlar masa etrafında oturmasın" dedi. İnce, "Uygulamada ’burada oturamaz’ diyerek nerede yazıyor" diye itiraz etti.
 
-EMNİYET AMİRİNE İTİRAZ-
 
Toplantı salonunda bulunan emniyet amiri de CHP’lilerin tepkisini çekti. CHP’li milletvekillerinin "Sayın Başkan emniyet amirinin burada olmasının bir anlamı var mı" sorusuna Başkan Kuzu, "Bizim bu görevlendirmelerle alakamız yok" yanıtı verdi. Bu konuşmalar üzerine emniyet görevlisi salondan çıktı.
 
Genel Kurul’da konuşma sürelerini yeniden düzenleyen teklif, Genel Kurula çalışma düzenini bozucu döviz, pankart ve materyal getirene kınama cezası verilmesini öngörüyor.
 
Teklife göre, Genel Kurulda söz kesmek, şahsiyatla uğraşmak, döviz ve pankart getirmek ve çalışma düzenini bozucu herhangi bir materyali genel kurul salonunda bulundurmak ve bu türden hareketlerde bulunmak yasak olacak.
 
-ALT KOMİSYONDA CHP VE MHP MUHALEFET ŞERHİ KOYDU-
 
Anayasa Alt Komisyon’da, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, teklifin tümüne muhalif olduğunu belirtti. MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz da, alt komisyondaki görüşmelere ilişkin yazdığı muhalefet şerhinde, "Alt komisyonun AKP’li başkan ve üyelerine tüm grupları ilgilendiren uzlaşma komisyonu tarafından hazırlanan taslak metne destek verilmesini, müzakerelerin ve İçtüzük değişikliği çalışmasının taslak metin üzerinden yürütülmesi önerisinde bulunulmuştur. Kendileri beş AKP grup başkanvekilince imzalanan metnin üzerinden müzakere edeceklerini beyan etmişlerdir. Sadece muhalefet partileri aleyhine yapılması düşünülen metne MHP olarak destek ve katkı verilemeyeceği belirtilerek toplantıdan ayrılınmıştır" dedi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı