Reklam
Reklam

Şoke eden iddianame

Bölücü terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu ve örgüt üyeliği suçundan tutuklanan BDP'li Kars Digor ilçesi Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen (39) hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Şoke eden iddianame
Şoke eden iddianame
Reklam

26 Aralık 2011 günü 'Terör Örgütü Üyesi' olmak suçundan tutuklanan Erkmen hakkında hazırlanan 37 sayfalık iddianame, Erzurum 4.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Başkan Erkmen'in seçimlerde amcasının AK Parti'den Belediye Başkanı adayı olduğu ve amcasını PKK'lılara telefon açtırarak tehdit ettiği belirlendi. Başkan Erkmen'in PKK'lıya, 'Bugün ara uyansın, akıllansın' dediği iddianame kayıtlarına geçti.
 
Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 37 sayfalık iddianamede BDP'li Dağpınar Belediye Başkanı ile PKK'nın Ermenistan Kamp Sorumlusu 'Hebat' kod Cimşit Kömekçi ile Ermenistan'daki örgüt kampındaki teröristler arasında geçen telefon konuşmalarına yer verildi. Başkan Erkmen, hakkında 'Silahlı Terör Örgütüne üye olmak, terör örgütünün yayın yoluyla propagandasını yapmak suçlarından TCK-314-2 maddesi kapsamında 5-10 yıl, TCK'nın 220-4 maddesi kapsamında 'Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte' bulunmaktan 2 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezası istendi.
 
AK PARTİ'DEN ADAY OLAN AMCASINA, PKK'LILARDAN 'ADAYLIKTAN ÇEKİL BASKISI'
 
İddianamede 2009 yılında yapılan mahalli idareler seçiminde AK Parti'den Doğanşehir Belediye Başkanı adayı olduğu, mağdur G.E.'nin 20.02.2009 günü Digor Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat ederek, ismini bilmediği bir kişinin Belediye Başkanlığı adaylığından çekilmesini isteyerek Kürtçe yaptığı konuşmasında,"Belediye seçimlerine AK Parti'den aday olma yoksa senin için iyi olmaz. Adaylıktan çekil" sözleri ile tehdit edildiğini belirlenmesi üzerine Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından
teknik takibe alındı.
 
TEHDİT EDEN PKK'NIN SÖZDE ERMENİSTAN VE İRAN KAMP SORUMLUSU
 
Terör örgütü PKK'nın Ermenistan'daki eğitim kampının ikinci adamı olarak gösterilen ve Mali İşler Sorumlusu olan aynı zamanda Interpol tarafından aranan ve Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında 'Terör Örgütü Üyesi' olmak suçundan gıyabi tevkif müzekkeresi bulunan 'Hebat' kod Çimsit Kömlekçi tarafından aranarak tehdit edildiği belirlendi.
 
PKK'LIYA TEHDİT
 
Tutuklu Dağpınar Belddiye Başkanı Başkanı Ayhan Erkmen'nin kullandığı 0533-356-76 numaralı telefondan PKK'nın Ermenistan ve İran Kamp Sorumlusu Cimşit Kömekçi'ye ait 0538-528-48 numaralı cep telefonu ile yaptığı telefon görüşmesinde Belediye Başkanı Ayhan Erkmen'in Belediye Başkan adayı amcası G.E.'yi aratarak tehdit etmesinin iki dakika yedi saniye önce arayarak tespit edildiği iddianamede geçti.
 
BELEDİYE BAŞKANI, PKK'NIN KAMP SORUMLUSUNU ARADI
 
Belediye Başkanı Ayhan Erkmen'in 'Hebat' kot Cimsit Kömekçi'yi arayarak Belediye Başkanı G.E.'nin cep telefon numarasını vererek, "Bu onun telefon numarası ben onunla ilgili bilgiler yazdım. Sen bilgisayarın başında mısın, ikinci adamı mesajda yazmıştım. Ya demiştim şimdi arayalım. Evet sen oradaki kendi numaranla arıyorsun. Ama bugün ara uyansın, akıllansın' diyerek PKK'LI kamp sorumlusu Kömekçi'ye talimat verdiği belirtildi.
 
PKK KAMP SORUMLUSUNUN TELEFONDAKİ TEHDİT İÇERİKLİ KONUŞMASI
 
Teknik takibe takılan PKK'nın Ermenistan ve İran Kamp Sorumlusu 'Hebat' kod Cimsit Kömekçi'nin AK Parti'den Belediye Başkanı adayı olan G.E.'yi 18 Aralık 2008 günü telefondan arayarak, iddianameye yansıyan tehdit içerikli konuşması şöyle:
 
"Bazı şeyleri konuşmamız lazım. Bu seçim sürecini birazcık tartışacaktım. Seninle ilgili bazı şeyler duydum. Bak seçim derken bizim oylarımız namus dur. Duyduk ki sen AK Parti için bir şeyler düşünüyormuşsun, İster güzellikle anla nasıl anlarsan anla, o sana kalmış. AK Parti'den taraf tutma diyoruz. Bizim bir partimiz var bizim milletin partisidir. AKP'nin neresi demokratik her gün Kürtlerin kanını döküyor. Peki hergün dağlara top yağdıran AK Parti değil de kimdir? Kuzey Irak için teskereye kim parmak kaldırıyor. Demek ki sende elini kaldırıp oy vereceksin ha? Sen arkadaş değilsin olsaydın o partiyi tutmazdın. Onun için söylediklerimi güzellikle anla, etmesen de sen bilirsin. Başka o namussuzluğu yapsın. Sen niye yapıyorsun ki ? Biri kötülük yaptıysa sende yapmak zorunda mısın? Seninle fazla konuşmayacağım kısa keseceğim, tehdit etmeyeceğim ancak o seviyeye gelirse biliyorsun biz kimiz. Bugün kanımızı döken AKP'dir. Kuzey Irak'taki gerillayı vuruyor. Kardeşçe söylüyorum, adaylığını koymazsan senin için çok iyi olur. Son defa söylüyorum dik kafalık yapıp ta adaylığa giren hesabını da verir. Şehitler üzerine and içerim AKP'den aday olanlar ile milleti AKP'ye satanları pişman edeceğim. Ben söyledim işte elimin yetiştiği her yere."
 
"GERİLLA ŞEHİT DÜŞMÜŞ, BAŞ KÖYDEYİZ"
 
Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılı tarafından hazırlanan iddianameye göre, BDP'li Belediye Başkanı Erkmen'in 19.09.2009 tarihinde PKK'lı 'Kawa' kod Kemal A.'nın Hakkari kırsalında güvenlik güçleri tarafından öldürülmesi ile kapatılan dönemin eski DTP Kars İl Başkanı Burhanettin G., Gencer A., Süleyman A. ile yaptığı telefon görüşmesinde öldürülen teröristin oturduğu Baş köye haber vermek için aradığını ve yapılan görüşmede Ayhan Erkmen'in, "Merhaba, gerilla şehit düşmüş Baş köydeyiz. Bir arkadaş şehit düşmüş onun için köye geldik" dediği bildirildi.
 
ROJ TV'YE KONUŞTU, TERÖRİSTİ ARADI
 
'Dersim-Sözdar' kod Mirsidi Özbey isimli PKK'lı ile 26.02.2009 günü Belediye Başkanı Ayhan Erkmen'e, "Selam, Roj TV'de biz senin sesini duyduk, çok keyiflendik' diyerek Ayhan Erkmen ile telefonla görüştüğü ve Erkmen'in Ermenistan kampında bulunan PKK'lı Mirsidi Özbey'i arayarak bu teröristle yaptığı görüşme yaptıkları, Ayhan Erkmen'i 04 Nisan 2009'da Ermenistan'a davetle ilgili e-posta maili gönderdiği belirtildi. 'Dersim-Sözdar' kod Mirsidi Özbey ile arasında geçen telefon kayıtları:
 
A.Erkmen: "Alo merhaba"
 
PKK'lı Özbey: "Yaa merhaba, gözüm üstüne sen neden kapattın"
 
A.Erkmen: "Dedim ben arayayım sana yazıktır, kontörün yoktur şimdi"
 
PKK'lı Özbey: "Biz o kadar da fakir değiliz haaa"
 
A.Erkmen: "Sen programı izliyor musun?"
 
PKK'lı Özbey: "Evet, evet onun için seni aradık"
 
A.Erkmen: "Sağol nasıl performansım iyi değilmi ?
 
PKK'lı Özbey: "Evet Zeval Hevali çağırdım, gel Ayhan heval konuşuyor dedim, aktivitelerin moralin yerindedir"
 
A.Erkmen: "Evet 04 Nisan'da yanınızdayım (Ermenistan) zaten"
 
PKK'lı Özbey: "Doğrumu"
 
A.Erkmen: "Evet ben size söz verdim"
 
PKK'lı Özbey: "Vallaha biz seni bekleyeceğiz"
 
PKK'lı Özbey: "Tamam ben Zelal'e vereceğim, sana bir şey diyecek"
 
A.Erkmen: "Aloo, merhaba nasılsın"
 
PKK'lı Zelal: "İyidir seni izliyoruz, ne kadar medyatik olmuşsun"
 
A.Erkmen: "Daha yeni bir programa çıktım"
 
PKK'lı Zelal: "Yok biz görünce sevindik, sen devam et. Peki sen ne zaman buralara geleceksin"
 
A.Erkmen: "4 Nisan'da oradayım"
 
PKK'lı Zelal: "Sanırım, sen bizimkilere komşusun"
 
A.Erkmen: "Sen mail at bana"
 
PKK'lı Zelal: "Tamam, internetten konuşalım mı sonra ben seni kaydetmiştim. Tamam mı?"
 
PKK'lı Özbey: "Heval biz senden başarı istiyoruz. Biz seni bekliyoruz"
 
"TELEFONLA KONUŞMAYIN" UYARISI
 
Örgüt içinde olan PKK'lı amcaoğlu Vedat Erkmen'in sürekli telefon açması konusuyla ilgili Torun E. ile 13.03.2009 günü telefon konuşması yapan Belediye Başkanı Ayhan Erkmen'in konuşması şu şekilde:
 
A.Erkmen: "Leto'da bugün yola çıktı. Her halde"
 
Torun E.: "Evet ben letoyu aradım"
 
A.Erkmen: "Tamam ben şey için seni uyaracaktım, haberin var ya her tarafa telefon açıyor"
 
Torun E.: "Vallaha"
 
A.Erkmen: "Onun telefonu dinleniyorsa Allah göstermesin operasyon yaparlar."
 
Torun E.: "Vallaha"
 
A.Erkmen: "Telefonla sakın konuşma"
 
Torun E.: "Tamam"
 
A.Erkmen: "Başka bir telefonla haber ver. Söyle kimseye haber vermesin"
 
A.Erkmen: "Bak, çünkü oldukça çok kişinin telefonu dinlenmiş"
 
A.Erkmen: "Sakın, sakın bak Sinco Yaylasında telefon açtılar, gelip yakaladılar. 6.5 yıl ceza aldılar"
 
A.Erkmen: "Allah etmesin, operasyon falan olur. Bir yerde yakalanır. Zaten bu telefon yerimizi belli ediyor"
 
Torun E.: "Evet dediğin gibi"
 
Torun E.: "Tamam seçim sonrasına kadar kimseyle konuşmasın"
 
CEPTEN PKK PROPAGANDALI MESAJ:
 
28.02.2009 günü tutuklu Ramazan Erkmen tarafından Ayhan Erkmen'e gönderilen cep mesajı da iddianameye girdi.
"PKKcell'den büyük sürpriz. 100 Kontör yükleyene el bombası; 250 Kontör yükleyene: Kalaşnikof seti; 500 Kontör yükleyene: Sayın Öcalan ile tanışma fırsatı; 750 Kontör yükleyene: Sayın Öcalan ile Cudi Dağı'nda akşam yemeği; 1000 Kontör yükleyene: PKK kampında tam pansiyon 1 ay tatil"
 
"ERMENSİTAN'A ARAŞTIRMA YAPMAK İÇİN GİTMEYİ PLANLADIK"
 
Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sorgulanan BDP'li Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen, "PKK terör örgütü üyesi olan Cimşit Kömekçi'yi aramadım. Öldürülen terörist Ümit Yılmaz'ın ailesi mezarının yapılması için benden yardım istedi. Ermenistan yapılanması içerisinde faaliyet gösteren Cimşit Kömekçi'yi, Vedat Erkmen, Mirsidi Özbey, Nafiye Tapar'ı tanımam dağda olan amcaoğlu olan Vedat Erkemen'i tanırım. İstanbul'da bulunan Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan ile bir ara Ermenistan'a araştırma yapmak için gitmeyi planladık. Iğdır Belediye Başkanı Güneş'in gözaltına aldığı gün Cimşit Kömekçi yüzünden gözaltına alındığı söylenmişti. Bende telefonda o kişinin belediye başkanı ve birçok insanı perişan ettiğini söyledim. Ben Mirsidi Özbey isimli kişiyle telefonla görüşmedim. Seçim döneminde televizyon ve radyo programları ile yazılı basın bizden seçim değerlendirmesi istiyorlardı. Bu başarılarımızın kaynağının örgüt olduğu yönünde geçtiğine katılmıyorum. ROJ TV'de konuşma yaptığım doğrudur. Bu konuşmamda suç unsuru içeren hiçbir suç unsuru yoktur. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bu şekilde söylemektedir. Ayhan Erkmen söyleyince suç mu oluyor?" şeklinde konuştu.
 
10 YIL ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN, 5 YIL TEHDİTDEN YARGILANACAK
 
Erzurum Dördüncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde yargılanacak olan Başkan Erkmen hakkında Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, 'Silahlı Terör Örgütüne üye olmak, suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulundurmaya azmettirmek, terör örgütünün yayın yoluyla propagandasını yapmak suçlarından TCK-314-2 maddesi kapsamında 5-10 yıl, TCK'nin 220-4 maddesi kapsamında 'Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte' bulunmaktan 2 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezası istendi. Aynı iddianamede dağdaki teröristlere kontör gönderdikleri tespit edilen Ramazan Erkmen, Torun E. ve Naim Erkmen hakkında ise 'Silahlı Terör Örgütüne üye olmak' suçlarından 5-10 yıl arasında hapis cezası istendi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı