Reklam
Reklam

Kader günü!

TFF'nin tarihi Genel Kurulu bugün Ankara'da yapılacak. Önerge onay alırsa şike ve teşviğe karışan kulüplerin bir defalık puanları silinecek.

Kader günü!
Kader günü!
Reklam

Türk futbolunda 3 Temmuz'da patlayan 'şike soruşturması' depremiyle birlikte aylardır tartışılan 58. maddenin görüşüleceği Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu bugün Ankara'da yapılacak.
Sheraton Otel'de saat 11.00'de tek madde ile yapılacak toplantıda, haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanması muhtemel yaptırımların değiştirilip, değiştirilmemesi görüşülüp, karara bağlanacak.

BiR DEFALIK DÜŞMESiNLER!
Genel Kurul'da çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantı aynı gündemle, delege tam sayısının asgari üçte biri ile 27 Ocak Cuma günü aynı saatte; çoğunluk yine sağlanamazsa üçüncü toplantı çoğunluk aranmaksızın 3 Şubat Cuma günü aynı saatte yapılacak. Tarihi toplantıda şike ve teşviğe karışan kulüplere bir defaya mahsus küme düşme yerine, puan silme cezası verilmesi delegelerin oyuna sunulacak.

UEFA DA ONAY VERDİ
UEFA'nın da onay verdiği belirtilen ceza listesi şu şekilde:
1- Şikeye ve teşvik primine karıştığı tespit edilen kulüplere maç başına 12 puandan az olmamak üzere puan silme cezası uygulanacak.
2- Varsa kazanılmış kupalar TFF'ye teslim edilecek. Kazanılmış başarı primleri iade edilecek. Bir maçta tek bir takımın suça karıştığı tespit edilirse, o takımın kazandığı başarı primi diğer kulübe verilecek. İki takım da suça karışmışsa, prim TFF'ye iade edilecek.
3- TFF herhangi bir maçtaki suçun ağırlığına göre suça karışan kulüp ya da kulüplere en az 2 ile 10 milyon TL arasında para cezası uygulayacak.
4- Şikeden dolayı ceza alan kulüpler önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına katılamayacak.

FENER PUAN SİLMEYE KARŞI
Toplantıda F.Bahçe, G.Saray, Trabzonspor ve Bursaspor'un puan silme yönünde oy kullanmayacağı belirtiliyor. Beş kulüp, şike yapanın küme düşürülmesini isteyecek. F.Bahçe "puan silme" cezasına da karşı. Sarı-lacivertliler, cezalar için yargı kararının beklenmesini istiyor. Beş kulübe rağmen oy çokluğu ile "puan silme" cezasının kabul edileceği ifade ediliyor.

AÇIK OY MU, KAPALI OY MU?
TFF, "puan silme" yönünde karar çıkarsa hemen uygulamaya geçecek. PFDK, 14 Şubat'a kadar şike soruşturması kapsamındaki 93 kişinin ifadelerini tamamlayıp, en geç mart başında "puan silme" cezalarını uygulayacak. Olağünüstü Genel Kurul'da oylamanın açık mı yoksa kapalı mı yapılacağını ise bugün divan başkanlığına sunulacak önerge belirleyecek.

YILDIRIM ORADA!
Genel Kurul'da Metris'te tutuklu bulunan F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım da şifahi olarak yer alacak. Sarı-lacivertli kulübün 7 kişilik delege listesinde yer alan Aziz Yıldırım genel kurula katılamasa da adı haziran cetvelinde yer alacak. F.Bahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir'in genel kurulda bir konuşma yaparak 58. maddenin değiştirilmemesini isteyeceği belirtildi.

GÖZLER GÜNEŞ'TE
TFF Genel Kurulu'nda gözlerin odaklanacağı isimlerden birisi Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş olacak. Tecrübeli hoca, "26 Ocak'taki Genel Kurul'a ilk defa gitmek istiyorum. Ben kuruluşundan beri üyesiyim. Hiç konuşmadım, ilk defa konuşacağım, orada her şeyi söylerim" demişti. Güneş'in 58. maddenin bypass edilmesine karşı çıkması bekleniyor.

KONYA'DAN İHTAR
Konyaspor, TFF'ye ihtar mektubu yolladı. İhtarnamede; 58. madde değiştirilmeden veya değiştirilerek puan silme cezası ya da 2010-11 sezonunda sıralama değişikliği yapılması halinde, Konya'nın Süper Lig'e alınması ve 2011-12 sezonu yayın geliri kaybının tazmin edilmesi istendi.

300 ÜYE OY VERECEK
Olağanüstü Genel Kurul'da 300 delege oy kullanacak. TFF Hukuk Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Yunus Egemenoğlu, "Statümüz gereği 300 delege oy kullanacak. 262 kişi şu ana kadar geleceğini tarafımıza bildirdi. Sayının artmasını beklemekteyiz" şeklinde konuştu.

ŞAMPİYON KİM?
Genel Kurul sonrası şike ve teşvikle ilgili cezaları kesecek TFF'nin şampiyonluk kupasını kime vereceği merak konusu. Trabzon ligi 2. bitirdiği için kupayı istiyor. Ancak onun da teşvikte adı geçtiği için kupa Bursa'ya verilebilir. Son seçenek; kimseye verilmeyip, geçen sezonun yok sayılması.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı