Reklam
Reklam

Ayılar kış uykusunu unuttu!

Bursa Hayvanat Bahçesi’nde konforlu yaşama alışan ayılar kış uykusunu unuttu. Karlar üstünde birbirleriyle şakalaşan ayılara hava sıcaklığının eksi 7 dereceye düşmesiyle birlikte gıda takviyesi yapılıyor.

Ayılar kış uykusunu unuttu!
Ayılar kış uykusunu unuttu!
Reklam

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde barınan hayvanlar, kar yağışı ve hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte enerji takviyeli gıdalarla beslenmeye başlandı. Doğada genellikle kasım-nisan arasını kış uykusunda geçiren ayılar, her hava koşulunda gıdaya ulaşım sıkıntısı yaşamadıkları için kış uykusunu unuturken, kar üzerinde güneşlenmenin keyfini çıkarıyor.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’nin üyesi olan 206 bin 600 metrekarelik alanda 76 türden 600’ün üzerinde hayvanın barındığı Bursa Hayvanat Bahçesi, kar yağışıyla birlikte beyaz örtüye büründü. Kış hazırlıklarını haftalar öncesinden tamamlayan Hayvanat Bahçesi yönetimi, aslan, leopar, babun ve flamingo gibi sıcak iklim hayvanlarının barınaklarını kalorifer sistemi ile ısıtırken, havaların soğumasıyla birlikte vücut ısıları düşen hayvanlara enerji içeriği yüksek vitamin ve mineral takviyeli gıdalar vermeye başladı.
 
AYILAR UYKUYU UNUTTU

Beslenmeden barınmaya tüm ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenilen hayvanlar, doğadaki türlerine göre konforlu bir hayatın keyfini sürüyor. Doğada 3 ile 7 aya yayılmış bir dönemi uyku halinde geçiren, mevsime göre kasım-aralık aylarında uykuya yatıp, mart ile nisan arasında uyanan ayılar, hayvanat bahçesindeki konfor sayesinde kış uykusunu unuttu. Günlük besin ihtiyaçları karşılanan, enerji takviyeli gıdalar sayesinde vücut ısıları fazla düşmeyen ayılar, ziyaretçilerini kar üstünde güneşlenerek karşılıyor.
 
Bu arada, kar yağışıyla birlikte düşen hava sıcaklığı yüzünden sabah kapalı barınaklarından çıkmak istemeyen maymun, aslan ve leoparlar güneşin çıkmasıyla birlikte kendilerini bahçeye attı. Hayvanat Bahçesine yeni gelen leoparlar karla tanışmanın şaşkınlığını yaşarken, maymunlar ise alışık oldukları görüntü eşliğinde eğlendi. Karın en fazla mutlu ettiği kurtlar ve geyikler gün boyu bahçede turladı. Zebralar ise günlerini kapalı sıcak barınaklarında geçirmeyi tercih etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri