Reklam
Reklam

Bu köyde herkes kayakçı

Uludağ’ın eteklerindeki Alaçam köyünde 7’den 70’e herkes kayak yapıyor. Pist uzunluğu ile dikkat çeken köyde traktörler telesiyej olarak kullanılırken, her evde kayak takımı bulunuyor.

Bu köyde herkes kayakçı
Bu köyde herkes kayakçı
Reklam

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da tatilciler kayak ve snowboardın keyfini çıkartırken, Alaçam köylüleri de bu zevkten mahrum kalmıyor. Uludağ’a alternatif olarak planlanan ve Bursa’nın çılgın projeleri arasına alınan Alaçam’daki atıl haldeki pistler, köy sakinlerine hizmet veriyor. Her evde kayak takımı ve snowboardın bulunduğu köyde 7’den 70’e herkes kayak yapmaya başladı. 12 yıl önce bir kayak hocasının köye kayak takımı hediye etmesiyle başlayan merak, bugün herkesin vazgeçemediği bir tutkuya dönüştü. Köy sokaklarını traktör kepçesiyle ezerek kayak yapmaya elverişli hale getiren köylüler, güne kayak yaparak başlıyor. 70 yaşındaki insanların bile snowboarda binerek kayak yaptığı köyde, kayak takımı olmayanlar karın keyfini şambrelle çıkartıyor.
 
TRAKTÖRLE TELESİYEJ ÇÖZÜMÜ

Köyün içinden geçen yaklaşık 4 kilometrelik pistin başına yürüyerek çıkmak zorunda kalan ve bu sebeple çabuk yorulup kaymanın zevkine varamayan köylüler, kısa sürede buna da ilginç bir çözüm buldu. Bir traktörün kepçesine binerek veya traktörün arkasına bağlanan bir ipe tutunarak tekrar zirveye çıkmayı başaran köylüler, ardından köyün içinden geçerek aşağıya iniyor. Profesyonel kayakçıları aratmayan köylüler, yumuşak kar üzerindeki şovlarıyla profesyonel kayakçıları taş çıkartıyor. Teknolojiyi de yakından takip eden köylüler, karda hareket kabiliyeti yüksek ATV motosikletler kullanıyor. Köylüler, ATV’deki profesyonelliklerini de sergiledikleri mini şovla gösteriyor.
Köyün erkeklerinin kayak yaptığı pistlerde, küçükler ve gençler de şambrel lastiklerinin üstünde kayarak karın keyfini çıkartıyor. Köylülerin muhtemel kayak kazalarına karşı aldıkları traktör lastikli barikat dikkat çekerken, eskiyen kayakları keserek kendilerine kızak yapan çocuklar, "Kızakları üçe bölüyoruz. Tahtaların takozlarını çiviyle yerine çakarak, altına kestiğimiz kayak parçalarını koyuyoruz. Bu daha hızlı kaymamızı sağlıyor" dediler.
 
DÜNYANIN EN UZUN PİSTİ ALAÇAM

Yılın 3-4 ayını karla geçiren köyde köylülerin kahvede oturmak yerine kayak sporuyla uğraştığını söyleyen Alaçam sakinlerinden Nevzat Aydın, Alaçam’ın pist uzunluğu nedeniyle birçok kayak merkezine rakip olabilecek bir potansiyeli olduğunu dile getirdi. Aydın, "Dünyanın en uzun pistine sahibiz. Bu köyde 7’den 70’e herkes kayak yapmayı biliyor. Kışın kahvede oturmaktansa kayak sporuyla uğraşıyoruz" dedi.
Bölgenin kış turizmine elverişli olduğunun altını çizen Aydın, "Alaçam sağlı sollu kayıldığı takdirde 22 kilometrelik bir pist uzunluğuna sahip. Bu dünyada olmayan bir şey. 4 kilometrelik çıplak alanımız var. Dünyanın değişik ülkelerinden buraya gelip yatırım yapmak isteyenler var. Hükümet Bursa’nın çılgın projeleri arasında Alaçam Kayak Merkezi’ni gündemine aldı. Projeler hazır. Bunların bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Öte yandan köye günübirlik mangal yapmaya gelenler de şambrellerle kayıp, kartopu oynayarak eğleniyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri