Reklam
Reklam

Belgesiz işçi çalıştıran müteahhit ruhsat alamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenleme ile inşaatlarda yetki belgesi olmayan kişiler çalışamayacak. Bütün uyarılara rağmen belgesizi işçi çalıştıran müteahhitler yaptıkları binaya ruhsat alamayacak.

Belgesiz işçi çalıştıran müteahhit ruhsat alamayacak
Belgesiz işçi çalıştıran müteahhit ruhsat alamayacak
Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen düzenleme ile inşaat işlerinde yetki belgesi olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını vurgulayan Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Fehmi Duban, "Yetki belgesi çıraklık eğitim merkeziyle ortaklaşa düzenleyeceği 40 saatlik kursun sonunda verilecek. Kurs başvuruları içinde MESO görevlendirildi. Tüm inşaat ve tesisat ustalarımızı kurs kayıtları için MESO’ya bekliyoruz." dedi.
MESO Başkanı Fehmi Duban, 2015 yılına kadar ustalık belgesi almayan işçi kalmaması gerektiğini belirterek, "Yeni düzenleme kapsamıda 40 saatlik, 10 günlük hızlandırılmış kurslarla ustalık belgesi verilecek. 2015 yılından sonra belgesi olmayan kişqiler inşaatlarda çalışamayacak. Bu kişileri çalıştıran müteahhit ise yapı kullanım izni alamayacak. Bu da en büyük maddi yaptırım olacak." diye konuştu. Duban, MESO bünyesinde inşaat işleriyle ilgili tüm meslek gruplarının yeni düzenlemeden etkilendiğini belirtti. Yapılan düzenlemede mesleki kursları başarıyla tamamlayarak yetki belgesi almayan kişilerin inşaatlarda çalışamayacağını belirtti.
Çıraklık Eğitim Merkezi tarafından kursun teorik ve pratik olarak verileceğini anlatan Duban, eğitimlerden oluşan müfredat çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Kurs kayıtlarının yürütüldüğünü anlatan MESO Başkanı Duban, "Deprem kuşaklarının ortasında bulunan Türkiye’de inşaatlarda çalışan kişilerin uzmanlaşması son derece önemli bir konu. Getirilen yönetmeliklerle inşaatlarda kullanılan malzeme standartları belli bir noktaya geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu düzenlemesi ile işçilik kalitesi ve çalışanların uzmanlaşması dayanıklı bina konusunda atılan önemli bir adım olacak. Düzenleme ile yetki belgesi olmayan kişilerin çalışmasının önlenmesi ile kaçak işçi çalıştırılmasının önüne geçilecek." şeklinde konuştu.

"BURSA’DA KONU 200 BİN KİŞİYİ DİREKT İLGİLENDİRİYOR"
İnşaatlarda demirci, kalıpçı, sıvacı, fayansçı gibi birçok alt uzmanlık alanında çalışan kişilerin çoğunlukla inşaat mevsiminde çalıştığına dikkati çeken MESO Başkanı Fehmi Duban, "İnşaat sektörünün Bursa’nın lokomotif sektörlerden biri olduğunu göz önünde alırsak, konu 200 bin kişi direkt tüm Bursa’yı dolaylı olarak yakından ilgilendiriyor. Odamıza ve çıraklık eğitim merkezine firmalardan kurumsal başvurular gelmeye başladı. MESO olarak bizim önceliğimiz çoğunlukla mevsimlik olarak çalışan ve tek geçim kaynağı inşaat işçiliği olan vatandaşlarımıza ulaşmak." ifadelerini kullandı.
Fehmi Duban, Bursa genelindeki Bursa Muhtarlar Derneği ile işbirliği yaparak bilgilendirme afişlerini dağıtıp, inşaat işçilerinin yoğun olarak yaşadığı mahalle ve kahvehanelerde saha çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı