Reklam
Reklam

Gıdada 'teşhir' dönemi başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, gıda güvenliğiyle ilgili radikal tedbirler aldıklarını, 103 maddelik yeni yönetmeliği yarın açıklayacağını söyledi.

Gıdada 'teşhir' dönemi başlıyor
Gıdada 'teşhir' dönemi başlıyor
Reklam

İstanbul'da yapılacak toplantıdan önce İzmir Hilton Otel'de düzenlenen SETBİR Sektör Buluşmaları Toplantısı'na katılan Bakan Eker, "Yarın bir tanıtım yapacağım. Türkiye, gıda güvenliğiyle ilgili yeni bir döneme giriyor, 103 yönetmelik çıkıyor. AB standartlarında, tüketici ve toplum sağlığını önceleyen bir sisteme geçilecek. Gıda suçu işleyen firmanın isminin teşhir edilmesine kadar birçok uygulama devreye alınacak." dedi.

Çalışmaların bununla da sınırlı kalmayacağını belirten Bakan Mehdi Eker, "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde OSB'ler vardı. Tarımla ilgili işler de orada yürütülüyordu. Düzenleme yaptık, tarıma dayalı ihtisas OSB'leri bünyemize aldık. Hayvancılıkta, özellikle seracılıkta, bizim belirleyeceğimiz bölgelerde, üstelik desteklemeyi de arttırmak suretiyle, yani sadece Sanayi Bakanlığı'nda daha önceden olduğu gibi altyapısını kredilendirme yoluyla değil, daha yüksek bir destek oranıyla Türkiye'de bölgesel hayvancılıkla ilgili, tarımsal üretimle ilgili organize bölgeler kuracağız. Bu da önümüzdeki aylarda açıklanacak bir yeni faaliyet." şeklinde konuştu.

Tarım sektörünü bir stratejiyle yönettiklerini ve çalışmalarının medyada fazla yer almadığını belirten Bakan Eker, "Türkiye'de genel manada tarım sektöründe destekleme politikasını bir stratejiye dayandırıyoruz. Bunu iftiharla söylüyorum, devraldığım sektör hasılası 23 milyar dolardı, bugün 62 milyar dolar. Dünya ülkeleri içinde tarım hasılasında 11. olan Türkiye, şimdi dünyanın yedinci büyük tarım ekonomisi oldu. Avrupa'dan Fransa, İspanya ve İtalya ile Rusya Federasyonu'nu geçtik. Bu durduk yerde olmadı, strateji değişikliğiyle oldu. Sektörün o kadar yapısal sorunları vardı ki hepsini bir anda değiştirme imkanı yok. Düşünün, bir ülke tüm kaynaklarını sanayileşmeye vakfetmiş, tarıma arkasını dönmüş. Niye Türkiye bir tarım kanunu çıkarmadı 2006 yılına kadar? Binlerce kanun çıkmıştı. Türkiye, niye 83. yılda Tarım Kanunu'na bizimle kavuştu? Tercümesi, bu ülkede tarımın bir tarihi yok, çünkü kanun budur. Türkiye'de balıkçılık üretimini 60 bin tonlardan 160 bin tonlara çıkardık ve destekleme kapsamına aldık. Daha da katedeceğimiz mesafe var. En son düzenlemede, deniz yüzeylerinin kiralanması konusunda yetkiyi Tarım Bakanlığı'na aldık." dedi.
 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı