Reklam
Reklam

Suriye ve İran’a abluka

Ortadoğu’da sular ısınıyor. Rus savaş gemileri Suriye limanlarına demir atarken, İngiltere’den sonra Fransız kuvvetler de bölgeye yönlendirildi. ABD’li insansız hava araçları İran’daki hareketliliği gözetlemek üzere havalandı.

Suriye ve İran’a abluka
Suriye ve İran’a abluka
Reklam
İran’ın, petrol ambargosuna AB’nin de katılması halinde Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinin ardından İran ve askeri işbirliğini artırdığı Suriye kıyılarında askeri hareketlilik arttı.

İngiliz hava ve deniz kuvvetleri, haftasonu Suriye ve İran kıyılarına yönlendirilirken, Rus uçak gemisi Amiral Kuznetsov Tartus limanına beklenenden erken geldi. Kuznetsov’a Amiral Çabanenko destroyeri ve Yaroslav Mudry fırkateyni de eşlik ediyor. Fransa ise bu adıma karşı Forbin destroyerini Tartus’a yönlendirdi. Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle’ün de bölgeye varması bekleniyor.
 
İRAN’I GÖZETLEYECEK

ABD’nin 5. Filo’la bağlı USS Stenning gemisinden kalkan RQ-4 Global Hawk UAV gelişmiş insansız hava aracı da İran kıyılarını gözetlemek üzere Cumartesi günü havalandı. ABD’li kaynaklar, Global Hawk’ın görevinin ’İran kıyıları ve Hürmüz Boğazı’ndaki trafiği gözlemlemek’ olduğunu söyledi. İranlı yetkililerin Hürmüz’ü kapatabileceklerine dair açıklamalarına karşılık ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ’Evet, (Hürmüz’ü) kapatabilirler. Bunun kabul edilemez olduğunu daha önce de söylemiştik. Yalnızca bizim için değil, dünya için kabul edilemez. Hemen harekete geçeriz.’ demişti. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da Hürmüz’ün kapanması karşısında ABD’nin hızlı ve sert tepki göstereceğini belirtmişti.
 
İRAN SURİYE İŞBİRLİĞİ

Askeri kaynaklar, İran ve Suriye civarındaki askeri gerginliğin yalnızca İran’ın nükleer programı nedeniyle değil, Batı ve İsrail’in, Tahran ve Şam yönetimlerinin birlikte hareket ettiği kaygısından kaynaklandığını söyledi.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı