Reklam
Reklam

MİT kapılarını basına açtı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, MİT’in 85. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında medya kuruluşlarının yöneticileriyle Müsteşarlık’ta bir araya geldi.

MİT kapılarını basına açtı
MİT kapılarını basına açtı
Reklam
Medya temsilcileri ile yapılan toplantının ilk gündemi ’Uludere’ olayı oldu. Fidan, 35 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili suçlamalara yanıt verdi.

Ancak toplantının ağırlıklı konusu MİT’in yeniden yapılandırılması ve teşkilatın çalışmaları oldu. Toplantıda Fidan, daha etkili çalışılabilmesi için çeşitli organizasyon çalışmaları yapıldığını belirterek, Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu’nun oluşturulduğunu açıkladı. Fidan’ın, ’Derinlemesine tek elden koordinasyona yönelik bir kurul, Emniyet, Genelkurmay ve bakanlıkların içinde olduğu bir kurul bu. Bu kurulun içinde MİT Müşteşarının olacağı hatta MASAK, vb gibi teşkilatların da görev alacak’ dediği belirtildi.

ARABULUCUK FAALİYETLERİ

Hakan Fidan son dönemlerde dünyada yeni bir trend oluştuğunu da söyledi ve Bunu şu sözlerle açtı:
 
’İstihbarat teşkilatları üzerinden bir arabuluculuk faaliyetleri yürütülüyor.’
 
Dış istihbarat için yeni bir daire oluşturulduğunu da vurgulayan Fidan, her yıl Türkiye’ye 35 milyon kişinin girip çıktığını söyleyen, bunların kaçının istihbarati faaliyet yürüttüğünün incelendiğini hatta üçüncü ülkelerden gelip gelmediklerinin bile dikkate alındığını anlattı.
 
ÖZEL HAYATI...

Günde16-17 saat çalıştığını belirten Fidan, ’Çok izole bir hayat yaşıyoruz’ dedi. Fidan, müzik dinleyip, kitap okuduğunu ancak tiyatro ve sinemaya gidemediğini söyledi. Fidan, ’Kendi vicdanıyla sürekli hesaplaşma halinde iş yapıyoruz. Acaba bir istihbarat atlıyor muyuz, acaba önemli bir konuyu atlıyor muyuz... Bu sorumluluk da insanı geriyor’ diye konuştu.’
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri