Reklam
Reklam

Zeytini bu kez ayaz vurdu, üretimin yüzde 80’i yağlık oldu

Bu yıl yağışların az olmasından dert yanan zeytin üreticilerini bu kez de ayaz vurdu. Özellikle Bursa civarında 3 gündür etkili olan ayaz, yağışların az olması nedeniyle küçük kalan zeytin danelerinin dalında büzülmesine yol açtı. Üretici, yüzde 80’i yağlığa çıkan zeytinini toplamakta bile kararsızlık yaşıyor.

Zeytini bu kez ayaz vurdu, üretimin yüzde 80’i yağlık oldu
Zeytini bu kez ayaz vurdu, üretimin yüzde 80’i yağlık oldu
Reklam

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) verilerine göre bu yıl toplam 123 milyon 375 bin 338 ağaçtan 1 milyon 446 bin 117 ton zeytin alınacak. Bu zeytinlerden 534 bin tonu sofralık, 191 bin tonu ise yağlık olacak. Bu yıl ki zeytinyağı rekoltesinin ise son 6 yılın ortalamasından yüzde 49 daha fazla artarak 31 bin ton artış göstermesi bekleniyor.
Yaşanan olumsuz hava koşulları, bu iyimser beklentileri boşa çıkardı. Zeytin üretiminin yoğun olduğu Marmara Bölgesi’nde yetersiz yağışlar zeytin kalitesini düşürdü. Yağışların az olması danelerin küçük kalmasına yol açtı. Üretici küçük kalan zeytinlerini yağlığa verirken, bu kez de ayaz etkisini gösterdi. Bursa ve civarında son 3 gündür etkili olan ayaz, zeytin danelerinin dalında buruşmasına yol açtı. Zeytin üreticileri, yağlığa çıkan zeytinlerinden az para kazandığını düşündüğü için zeytinin toplayıp toplamama konusunda kararsız. Maliyetlerin kurtarmayacağını düşünen kimi üreticiler, zeytinini toplamama kararı aldı.
Son bir aylık dönemde Gemlik, Orhangazi, İznik ve Mudanya’da kilo bazında alınan toplam 15 milyon zeytinin, 7,5 milyonu yağlığa ayrıldı. Marmarabirlik’in bu dönemdeki toplam zeytin alım miktarı 30 milyon 600 bin oldu. Bunun sadece 10 milyonu sofralık sınıfına girdi. 
Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, ayaz öncesi etkili olan sağanak yağmurdan umutlandıklarını ancak bunun uzun sürmediğini belirtti. Çelik, yaşadıkları sıkıntıyı şöyle ifade etti: “3 gündür görülen ayazla ikinci kez vurgun yedik. Sofralık zeytinlerimiz dalında buruştu ve yağlığa dönüştü. Bu ürünü toplasak bile inanın işçi masraflarını bile karşılamaz.”
Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Nilüferköy’ün eski muhtarı Hayri Karagöz, yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlattı: “Yazın kurak gitmesi nedeniyle zeytinimiz gelişemedi. Bir de kırağı vurdu. Bunun sonucunda zeytinlerimiz yağlık oldu. O da para ama geçen senelere göre kazancımız çok az. 10 ton zeytinim var. Geçen sene yüzde 90’ı sofralıktı, şimdi yüzde 80’i yağlık. Bu bizi çok sıkıntıya sokacak. Diğer üreticilerin de durumu aynı. Yağlık fiyatları da çok düşük. Sofralık zeytin 2 lira 90 kuruşa satılıyor, yağlık ise 80 kuruşa. Üreticinin zararı bu sene çok büyük. Kazancımız yok." 
Bolacalar Zeytinyağı Fabrikası yöneticilerinden Ramazan Karakoç da bu sene Marmara Bölgesi’nde son yılların en yüksek yağlık üretimi olduğuna işaret etti. Zeytinlerin çok büyük bir bölümünün yağlık olduğunu vurgulayan Karakoç, yağlık oranının önceki yıllara göre 4–5 kat arttığını kaydetti. Karakoç, yağlık zeytin yoğunluğu nedeniyle fabrikaya uzun bir süre alımları durdurduklarını ifade etti.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı