Reklam
Reklam

Altepe muhalefete yerinde yanıt verdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaray’ın Üniversite etabından elde edilen tasarrufla Emek hattının yapımını eleştiren muhalefete proje değişikliğinin yapıldığı yerde yanıt verdi.

Altepe muhalefete yerinde yanıt verdi
Altepe muhalefete yerinde yanıt verdi
Reklam
Görükle hattında basın mensuplarıyla birlikte teknik bir gezi gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hatta gerçekleştirilen modern imalatlar ve proje değişikliği hakkında bilgi verdi. Altepe, proje değişikliği sayesinde hem yüzde 36 daha fazla hattın Bursa’ya kazandırıldığını hem de Görükle hattının gelecekte daha batıya uzatılmasının önünün açıldığını kaydederek, bunun hem vatandaşın ihtiyacını karşıladığını hem de üniversitenin giriş ve çıkışlarının kontrollü bir şekilde yapılmasına olanak verdiğini söyledi. 
 
“DELME TÜNEL YERİNE AÇ KAPA”...

Görükle hattında da 900 metre uzunluğunda tünel olduğunu hatırlatan Altepe, “Biz delme imalatla yapılacak tüneli, aç-kapa tünele çevirdik. Sonuçta burada yine tünel var. Sadece işçilik daha ekonomik hala getirildi. Şehrin merkezinde tüm tüneller aç-kapa yapılmış, üniversite gibi geniş bir alana delme tünel önerilmiş. Bunun gerekli olmadığına karar verdik. Yine hat üzerindeki kot farklarını iyi değerlendirip, bazı değişiklikleri yaptık. Eski proje Ayvalı Dere’nin altından geçiyordu, biz üstünden geçirdik. Bu şekilde projede yaptığımız değişikliklerle Emek’e kadar iki duraklı, yaklaşık 2,5 kilometre ilave bir hat yaptık. Bunun için ne ek ihale yaptık, ne iş artışı, ne de fazla bir para verdik. Sonuçta bu akılcı değişiklikle Bursa kazandı” dedi.
 
“HER AÇIDAN AVANTAJLI”...

Uludağ Üniversitesi’ndeki son durakta inen Altepe, gazetecilere değiştirilen projedeki son istasyonun yerini gösterdi. Fakülte binalarının arasında şu anda futbol sahası bulunun alanda proje için kazı yapılan noktanın üzerinde değişiklikle ilgili bilgi veren Altpe, “Biz geldiğimizde burada inşaat başlamıştı ama hemen durdurduk. Çünkü proje değişmeseydi, hat burada son bulacaktı. Binaların arkasında kalan hattı ileride Görükle, İrfaniye ve Hasanağa tarafına uzatmak mümkün olmayacaktı. Ancak binaların altından yüksek maliyetlerle delme tünellerle geçilebilirdi. Ayrıca son durak burası olsa idi, Görükle, İrfaniye, Hasanağa ve Kayapa’dan gelen toplu taşıma araçları Bursaray’la entegre olmak için yolcularını kampüsün içine getirmek zorunda olacaktı. Bu hem kampüs içindeki trafik yoğunluğu açısından hem de güvenlik açısından sakıncalıydı. Rektörlük de üniversiteye girişlerin kontrollü olması gerektiğini belirtip, bizim proje değişikliğine onay verdiler. Bu değişiklik onları da memnun etti. Sonuçta bu değişiklikleri ben kendim yapmadım. Bütün hesapları uzman mühendislerle birlikte yaptık. İhale yapılıp, onaylanmıştı. İhale şartlarını değiştirmek mümkün değil. Eleştirenlerin söylediği gibi şu hat şu kadar olur bu hat bu kadar olur, bunun yerine şu hatta şu kadar kilometre yapılır demek mümkün değil. Ödenen para değişmiyor”  diye konuştu.
 
“HASTANEYE ÇOK DAHA YAKIN”... 

Altepe, proje değişikliğinin, her gün Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitmek zorunda kalan vatandaşlar için de büyük kolaylıklar getirdiğini ifade ederek, eski projede son istasyonun Fakülte binasının arkasında ve uzakta kaldığına dikkat çekti. Ankara- İzmir Yoluna paralel olan son istasyonu 130-140 metre daha ileriye aldıklarını ve bu sayede, istasyondan çıkan vatandaşların hemen polikliniklere ulaştığının altını çizen Altepe, “Şu anda Acil Servis’e gitmek için de 80 metre yürümek yeterli. Ancak eski proje olsaydı acil servise 400 metre yürümek gerekecekti. Ayrıca son istasyonun İzmir yoluna paralel olması sayesinde Görükle, İrfaniye ve Hasanağa’dan gelen vatandaşlarımız burada aktarma yapıp, Bursarayla kent merkezine ulaşabilecek. Yine buradan yaptığımız besleme hatlarla öğrencilerimiz kampüsün her köşesine rahatlıkla ulaşabilecek” dedi.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri