Reklam
Reklam

Akılcı değişiklikle Bursa kazandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eylül ayında üniversitede yeni dönemin başlamasıyla birlikte seferlere açılan Görükle hattında basın mensuplarıyla teknik gezi yaptı

Akılcı değişiklikle Bursa kazandı
Akılcı değişiklikle Bursa kazandı
Reklam

Hatta gerçekleştirilen modern imalatlar hakkında bilgiler veren Başkan Altepe, proje değişikliği sayesinde hem yüzde 36 daha fazla hafif raylı sistem hattı döşendiğini, hem de Görükle hattının gelecekte daha batıya uzatılmasının önünün açıldığını kaydetti.

Bursa'yı demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımlarını hızla sürdüren ve projelerin tamamlanan bölümlerini bir an önce halkın hizmetine sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Eylül ayında seferlerin başladığı Görükle hattını basın mensuplarıyla gezdi. Şehreküstü istasyonunda Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Altepe, vize güncellemelerinde sıra bekleme olayını ortadan kaldıran Vizematik hakkında bilgi verdi. Tasarımı ve mühendisliği Bursa'da yapılan vizematiklerin sayısının zaman içinde artırılacağını kaydeden Başkan Altepe, "Halkımız vizematikler sayesinde vize güncellemelerini burada sıra beklemeden yapabilecek" dedi.

Daha sonra beraberindeki basın mensupları ile Bursaray'a binen Başkan Altepe, Görükle'ye kadar devam eden yolculuk sırasında projede yapılan değişiklikler hakkında bilgiler verdi. Görükle hattında da 900 metre uzunluğunda tünel olduğunu dile getiren Başkan Altepe, "Biz delme imalatla yapılacak tüneli, aç-kapa tünele çevirdik. Sonuçta burada yine tünel var. Sadece işçilik daha ekonomik hala getirildi. Şehrin merkezinde tüm tüneller aç-kapa yapılmış, üniversite gibi geniş bir alana delme tünel önerilmiş. Bunun gerekli olmadığına karar verdik. Yine hat üzerindeki kot farklarını iyi değerlendirip, bazı değişiklikleri yaptık. Eski proje Ayvalı Dere'nin altından geçiyordu, biz üstünden geçirdik. Bu şekilde projede yaptığımız değişikliklerle Emek'e kadar iki duraklı, yaklaşık 2,5 kilometre ilave bir hat yaptık. Bunun için ne ek ihale yaptık, ne iş artışı, ne de fazla bir para verdik. Sonuçta bu akılcı değişiklikle Bursa kazandı" dedi.

Görükle kampüsündeki son durakta inen Başkan Altepe, beraberindeki basın mensuplarına değiştirilen projedeki son istasyonun yerini de gösterdi. Fakülte binalarının artasında şuanda futbol sahası bulunun alanda proje için kazı yapılan noktayı gösteren Başkan Altepe, "Biz geldiğimizde burada inşaat başlamıştı. Hemen durdurduk. Çünkü proje değişmeseydi, hat burada son bulacaktı. Binaların arkasında kalan hattı ileride Görükle, İrfaniye ve Hasanağa tarafına uzatmak mümkün olmayacaktı. Ancak binaların altından yüksek maliyetlerle delme tünellerle geçilebilirdi. Ayrıca son durak burası olsa idi, Görükle, İrfaniye, Hasanağa ve Kayapa'dan gelen toplu taşıma araçları Bursaray'la entegre olmak için yolcularını kampüsün içine getirmek zorunda olacaktı. Bu hem kampüs içindeki trafik yoğunluğu açısından hem de güvenlik açısından sakıncalıydı. Rektörlük de üniversiteye girişlerin kontrollü olması gerektiğini belirtip, bizim proje değişikliğine onay verdiler. Bu değişiklik onları da memnun etti" diye konuştu.


HASTANEYE DAHA YAKIN


Proje değişikliğinin, her gün Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gitmek zorunda kalan vatandaşlar için de büyük kolaylıklar getirdiğini ifade eden Başkan Altepe, "Eski projede son istasyon Fakülte binasının doğu tarafında kalıyordu. Biz Ankara- İzmir Yoluna paralel olan son istasyonu 130-140 metre daha ileriye aldı. İstasyondan çıkan vatandaşlarımız hemen polikliniklere ulaşıyor. Acil Servise gitmek için de 80 metre yürümek yeterli. Ancak eski proje olsaydı acil servise 400 metre yürümek gerekecekti. Ayrıca son istasyonun İzmir yoluna paralel olması sayesinde Görükle, İrfaniye ve Hasanağa'dan gelen vatandaşlarımız burada aktarma yapıp, Bursarayla kent merkezine ulaşabilecek. Yine buradan yaptığımız besleme hatlarla öğrencilerimiz kampüsün her köşesine rahatlıkla ulaşabilecek" diye konuştu.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı