Reklam
Reklam

Uludere için AK Parti'den ilk açıklama

35 köylünün F-16'larca bombalanarak öldürülmesinin ardından AK Parti'den ilk açıklama, AK Parti MKYK toplantısı sonrasında Hüseyin Çelik tarafından yapıldı.

Uludere için AK Parti'den ilk açıklama
Uludere için AK Parti'den ilk açıklama
Reklam

Şırnak'ın Uludere ilçesinde kaçakcılık yapan köylülerin, sınırdan girmeye çalışan terörist grubu sanılması üzerine F-16'larca bombalanarak öldürülmesinin ardından AK Parti kanadından ilk açıklama yapıldı.

AK Parti kanadından ilk açıklamayı, AK Parti MKYK toplantısı sonrasında AK parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından yapıldı.

Çelik açıklamasında, ölen 35 kişinin kaçakcılık yapan köylüler olduğunun tespit edildiğinin altını çizdi. Ölenlerden çoğunun aynı aileden olduğunu ve korucu çocuklarının bulunduğunu belirten Çelik aynı zaman bir kişinin de gazi çocuğu olduğunu söyledi.

'33 Kurşun' benzetmelerine karşı çıkarak bu olayda bilinçli bir tercih değil hata, ya da kusur olduğunu bunun da soruşturma sonrasında ortaya çıkacağını belirten Hüseyin Çelik, suçluların da demokratik bir devlet anlayışı içerisinde mutlaka suçlarını çekeceklerini söyledi.İşte Hüseyin Çelik'in açıklamaları;

"BU İNSANLARIN KÖYLÜ OLDUĞU KAÇAKCILIK YAPTIKLARI BİLİNİYOR"

Bu insanların kimliği ve orda neden bulunduklarına geniş araştırmalardan sonra ulaşacağız. Türkiye bir hukuk devletidir. Yapılan bir hata, bir yanlış varsa hukuk devleti mantığı içersinde bu tespit edilecektir ve gereği neyse yapılacaktır.

Bu insanların ilk gelen bilgelere göre terörist olmadıkları kaçakçılık yaptıkları biliniyor.

Ailelerinin başı sağolsun, ki çoğu aynı aileye mensuptur. Çoğu korucu çocuğudur ve bir gazimizin yakınıdır.

"BİR HATA KUSUR ÖRTBAS EDİLMEYECEK"

Bir hata, bir kusur varsa asla örtbas edilmiyecektir. Hukuk devleti mantığı içinde herşey yapılacaktır.

Bu olayı 33 Kurşun'a benzetenler ideolojik yanlılık vardır. Anca bu olay operasyonel hatadır.

Başbakanımızın talimatıyla adli tıpın tüm imkanları Şırnak'a taşınacak ve gerekli incelemeler yapılacaktır.

Bu vatandaşların ne taşıdığını valimize sorduk, net bilgiler yok ancak sigara taşındığı yönünde bilgiler var elimizde.

Terörle mücadele sürecek ancak hata ve yanlışlıkarın açığa çıkarılması boynumuzun borcudur.

 

SORU - CEVAPLAR

- İdari soruşturma açıldı. Gereken yapılacak. Kendimizi hakim yerine koyamayız.

- Genelkurmay açıklamasıyla benim açıklamam arasında bir tezat yok. Genelkurmay terörist zannıyla yapılan bir açıklama yapmıştır. Hantepe baskınını hatırlayın, terörist mühimmat katırlarla taşındı da neden önlem alınmadı denmişti. Genelkurmay terör örgütünün kullandığı güzergahta bu operasyonu yaptıklarını söylüyor. Ama açıklama sonrasında bu insanların kimlikleri belli oldu.

- Bu insanların detaylı kimlikleri, neden orada bulundukları detaylı araştırma sonrasında daha da sağlıklı olarak ortaya çıkacaktır. Maalesef bu kazanın olması terörle müdele etmeyeceğiz anlamına gelmez. Bu fitne bitinceye kadar mücadele devam edecektir.

- TSK teröristlere karşı şahin, vatandaşlara karşı güvercin olmalı. Kaçakcılık yapan insanlara karşı yapılacak hukuksal yaptırımlar kanunlarımızda yazılıdır.

- Bir mağaradan canlı olarak teröristi teslim alan asker, kaçakcılık yapan insanların ölmesini istemez. İlk bilgilerimize göre zaten asla kasıt olamaz. Bu zaaf mıdır, yanlışlık mıdır araştırmadan sonra ortaya çıkacak.

- Sabah ilk saatlerden itibaren Başbakanımız gerek Genelkurmay Başkanı'ndan gerek İçişleri Bakanı'ndan; herkesten bilgiler almıştır.

- Yas ilan etmek insani ve demokratik bir durumdur. Ama BDP herkesi sokaklara çıkmaya davet ediyor.

- Kepenk kapatma eylemleri PKK'nın baskısıyla yapılıyor. Esnaf kepenk kapatmayı kendi isteğiyle yapmıyor.

- Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve sürenin 5+5 olarak belirlenmesi sayın Cumhurbaşkanımızın seçilmesinden sonradır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın görev süresi 7 yıldır. Bu benim ve partmizin görüşüdür. 5 yıl görüşünü savunanlara da saygım var ancak biz böyle düşünüyoruz.

- Sayın Cumhurbaşkanı siyasete dönerim de dönmem de demiyor.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı