Reklam
Reklam

Papazları polis ayırdı

Beytüllahm kentindeki Milad Kilisesi'ni temizleyen farklı mezheplerden Hıristiyan din adamları arasında 'alan tartışması' büyüyünce taraflar süpürgelerle birbirine saldırdı.

Papazları polis ayırdı
Papazları polis ayırdı
Reklam

Hıristiyanlar için en kutsal mekanlardan biri olan Beytüllahm'daki Milad Kilisesi'nde Noel temizliği yapan farklı mezheplerden papazlar kavgaya tutuşunca, polis duruma müdahale etmek zorunda kaldı.Batı Şeria'daki Beytüllahm kentinde bulunan ve İsa Peygamber'in doğduğu yer olduğuna inanılan noktada kurulan Milad Kilisesi'nin yönetimi, buraya büyük önem atfeden farklı mezhepler arasında paylaşılıyor.

Kiliseyi 7 Ocak'taki Ortodoks Noeli'ne hazırlayan Rum Ortodoks ve Ermeni rahipler arasında temizlik sırasında çıkan kavgada papazlar ve yardımcıları birbirlerine süpürgelerle saldırdı, yumruklaşmalar oldu.

Arbedeye yüz kadar din adamı karışınca duruma Filistin polisi müdahale edip tarafları ayırdı.

Kavganın rahiplerin kilisede 'birbirlerinin alanına müdahale' ettiği suçlamaları üzerine çıktığı bildiriliyor.

Taraflar arasında geçmişte de bu gibi gerginlikler yaşanmıştı.

Polis şefi Halid el Tamimi "Bu her yıl olan ufak bir sorun" dedi, her şeyin normale döndüğünü belirten yetkili "olaya karışanların hepsi Tanrı adamı olduğundan" kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.

Bölgenin en eski kilisesi olan altıncı yüzyıldan kalma Milad Kilisesi'nin yönetimini Katolik, Rum Ortodoks ve Ermeni din adamları üstleniyor.

Kilise, her yıl özellikle Noel döneminde binlerce Hıristiyan tarafından ziyaret ediliyor.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı