Reklam
Reklam

Fransa'ya bir darbe de Ermenilerden

Giragosian, hazırladığı raporda “soykırım teklifi”ni kabul eden Fransa’ya ateş püskürdü.

Fransa'ya bir darbe de Ermenilerden
Fransa'ya bir darbe de Ermenilerden
Reklam
Ermenistan Bölgesel Araştırmalar Merkezi Başkanı Richard Giragosian, hazırladığı raporda “soykırım teklifi”ni kabul eden Fransa’ya ateş püskürdü ve Sarkozy’nin asıl derdini 3 madde halinde gözler önüne serdi.
 
Merkez, Erivan’da bulunan Ermenistan Bölgesel Araştırmalar Merkezi (RSC) Başkanı Richard Giragosian, Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen “Ermeni soykırımı”nın inkârını suç sayan yasa teklifinin Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyledi
 
PERDE ARKASINDAKİ NEDENLERİ SIRALADI
Tartışmalarla ilgili rapor yazan Giragosian, Fransa’nın tasarıyı ulusal meclisten geçirmesinin perde arkasında 3 neden olduğunu vurguladı. Giragosian o 3 nedeni şöyle sıraladı:
 
1- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde, ülkesinde yaşayan ve siyasi açıdan son derece aktif olan 500 bin Ermeni asıllı vatandaşın oylarını çekmeye çalışıyor.
 
2- Paris yönetimi, tasarı ile Ankara’yı utandırmak ve Türk Hükümeti’ne zarar vermek istiyor, böylece Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci de zorlaşacak.
 
3- Tasarı, Ermeni davasına destekten ziyade Fransa’nın küresel arenadaki prestijini ve siyasi liderliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.
 
Habertürk'te yer alan haberde; Ermenistan Bölgesel Araştırmalar Merkezi Başkanı Richard Giragosian, iki ülke arasında halen sivil toplum düzeyinde devam eden “normalleşme” sürecinin tasarı ile darbe aldığını kaydetti. Giragosian, tasarının Ankara’da tepki yarattığını ve “normalleşme” sürecinin zora girdiğini belirtti.
 
‘İSVİÇRE ARABULUCU OLMAK İSTİYOR’ 
Raporda İsviçre’nin Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin devam etmesi için kendi arabuluculuğunda görüşmeler önerdiği anlatıldı. Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bu ay başında gerçekleştirilen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı toplantıları sırasında İsviçre delegasyonunun, Ankara ve Erivan yetkililerine arabuluculu görüşme teklifi sunduğu belirtildi. Raporda, her iki tarafın da başta teklife olumlu yaklaştığı, ancak Ankara’nın daha sonra geri adım attığı öne sürüldü.
 
ABD'DEN GELEN TAŞNAK
ABD’nin Providence kentinde 1965’te doğan Richard Giragosian, Rhode Island ve Maryland üniversitelerinde eğitimini tamamladıktan sonra 9 yıl boyunca Amerikan Kongresi’ne bağlı Müşterek Ekonomi Komitesi’nde görev aldı. Ermenistan’a döndükten sonra Ermenistan Bölgesel Araştırmalar Merkezi’nde başkanlık yapan Giragosian, merkezi Londra’da bulunan Jane’s Information Group adlı kuruluş için analizler hazırlıyor. Aşırı milliyetçi Taşnak Partisi’ne üye bir diaspora Ermenisi iken, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesini savunan ılımlı biri olarak anılmaya başlandı.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı