Reklam
Reklam

Nikâhsız kadın yasa dışında kalamaz

"Nikâhsız kadın"ın, aile içi şiddeti önlemeye yönelik yasa tasarısı dışında bırakılmasını eleştiren kadın kuruluşları "İmam nikâhlı eşler bu ülkenin gerçeği" tepkisini gösterdi

Nikâhsız kadın yasa dışında kalamaz
Nikâhsız kadın yasa dışında kalamaz
Reklam

Türkiye'nin dört bir yanından sivil toplum kuruluşları Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı'nda "yakın ilişki içinde yaşayanların" kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi. SABAH'ın manşetten duyurduğu haber üzerine tepkilerini ileten kadın hakları savunucuları, "İmam nikâhlı yaşayanlar bu ülkenin gerçeği. Bu durumda olan çok mağdur kadının yasanın dışında bırakılması kabul edilemez" görüşünde birleşti. Bakanlar Kurulu'ndan geri dönen yasa taslağı ile ilgili sürecin devam ettiği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın konu üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü öğrenilirken, kadına yönelik şiddeti önlemek üzerine çalışmalar yapan dernek ve sivil toplum kuruluşları resmi nikâhı olmadan birlikte yaşayan kadınların yasa kapsamı dışında bırakılmaması için şu çağrılarda bulundu:
* Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: Kadının 'evli ya da evlilik dışı' olarak ayrılması çok acı bir olaydır. Sayın Bakan Fatma Şahin'in aylardır bu yasa üzerindeki yoğun çalışmalarını çok iyi biliyoruz. Bizimle de çok sayıda toplantı yaptı. Bu hepimizin emeğini yok saymaktır. İmam nikâhını desteklemiyoruz ama çok sayıda böyle yaşayan kadın var. Onların kapsam dışında bırakılması kabul edilemez.

'EMEK VERENLER ŞOKTA '
* Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nden Sevna Somuncuoğlu: Çok vahim bir gelişme. Bizim en çok yanında durduğumuz, desteklediğimiz madde buydu. Buna emek veren insanlar şu an şoka uğradı. Birlikte yaşayan kadınların kapsam dışı bırakılması, Türkiye'nin uluslararası arenada kadın hakları ile mücadelede sergilediği olumlu tutumla çelişir.
* KAMER Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç: Türkiye'de aynı evde birlikte yaşam sürdüren çok sayıda kadın var. İmam nikâhı, bu ülkenin gerçeğidir. Sadece bulunduğumuz bölge Diyarbakır'da bile bu konuda çok sayıda mağdur kadın vardır. Yasanın bu haliyle çıkması çok yanlış bir karar olur.
* Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan: 16 yıldır şiddete uğrayan kadınlar için çalışma yürütüyoruz. Kanunun alanını bu şekilde daraltmak potansiyel katillere fırsat verir. Yasa tehdit ve risk altındaki herkesi kapsamalı, ayrım yapılmamalıdır. Üstelik yasa böyle çıkarsa, birlikte yaşam da özendirilmiş olur. Birçok erkek bu yola başvurur.
* Kadın Dayanışma Vakfı'ndan Ezgi Sarıtaş: Yasa şu haliyle çok yetersizdir. Çok sayıda bu durumda olan mağdur kadın var. Onlar için de düzenleme şart.
* Avukat Nazan Moroğlu: Bu değişikliğin ciddi bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Yasanın Meclis Genel Kurul'unda nasıl ele alınacağı önemli. Ayrıca nafaka konusunda Bakanlık bütçesinden acil yardım çıkarılmasına yönelik de düzenlemeler var. Biz sıkı takipte olacağız.
 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı