Reklam
Reklam

Savaş uçakları sınırda kaçakçıları vurdu

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin sınır kesiminde yoğunlaşan bombardımanda 20'den fazla kişi öldü. Sınırdaki köylüler, ölenlerin PKK'lı değil, Irak'tan katırlarla mazot getiren kaçakçılar olduğunu söyledi.

Savaş uçakları sınırda kaçakçıları vurdu
Savaş uçakları sınırda kaçakçıları vurdu
Reklam

PKK'nın hem yurt içindeki hem de Irak topraklarındaki kamplarına yönelik hava operasyonlarından biri dün gece gerçekleştirildi.  

İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'nün karşısında sınırın Irak tarafında kalabalık bir grubu saptayınca, savaş uçakları havalandı. Saat 23.00 sıralarında başlayan bombardımanda 20'den fazla kişi öldü.

ÖLENLER KÖYLÜ MÜ?
Bombardımanın ardından, ölenlerin PKK'lı değil Ortasu ve Gülyazı köylerinden Irak'a kaçak mazot getiren 18- 20 yaşlarındaki kişiler olduğu ileri sürüldü. Bombardıman bölgesinden 4 ceset Şırnak Devlet Hastanesi'ne getirilirken, bir çok yanmış ceset de köylüler tarafından traktör ve katır sırtlarında Ortasu Köyü'ne getirildi.

Bombardıman sırasında katırlardaki yakıt bidonlarının alev aldığı, cesetlerin çoğunun bu nedenle yandığı, bazılarının da sığındıkları kayanın bombadan yıkılınca altında kalıp öldüğü ileri sürüldü.Yetkililer olayın Irak topraklarında meydana geldiğini ve soruşturmanın sürdüğünü belirterek daha sonra resmi açıklama yapılacağını söyledi.

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan olayda 20'den fazla kişinin öldüğünü söyledi.

FIRAT HABER AJANSI 19 KİŞİNİN KİMLİĞİNİ AÇIKLADI
PKK yanlılığıyla tanınan Fırat Haber Ajansı'na dayandırılan bilgilere göre ise Uludere'de 35 sivil öldü ve bunlardan 19'unun kimlikleri belirlendi: "Özcan Uysal, Nevzat Encü, Salih Encü, Ferhat Encü, Şervan Encü, Osman Kaplan, M. Ali Tosun, Nadir Almak, Yüksel Ürek, Salih Ürek, Adem And, Hamza Encü, Cemal Encü, Sivan Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Selam Encü, Aslan Encü, Celal Encü"

KAPLAN SALDIRIYI DOĞRULADI
Öte yandan BDP Milletvekili Haspi Kaplan sosyal paylaşım sitesi twitter'da saldırıyı doğrulayarak "Şırnak Uludere Gülsuyu ve Ortasu köyleri, sınırda uçakların kaçakçılıkları bombalaması sonucu çok sayıda sivil öldürüldü." dedi. Yetkililere ulaşamadığını da belirten Kaplan saldırıyı haber yapmayan medyaya da tepki gösterdi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı