Reklam
Reklam

Dolar rekor kırdı: 1,92

Merkez Bankası Başkanı Başçı'dan gelen açıklamalar ve paritedeki düşüşle dolar 1,92 liraya çıkarak rekor kırdı.

Dolar rekor kırdı: 1,92
Dolar rekor kırdı: 1,92
Reklam

Dalgalı geçen yılın son günlerinde dolar rekor tazeledi.

Bankalararası piyasada dolar 1,92 liraya kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı. Doların daha önceki rekoru Ekim ayındaki 1,9060 liraydı.

Doların rekor kırmasında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları etkili oldu.

İstanbul'da konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''İstisnai günlerde döviz satış tutarı 50 milyon doları aşabilecek'' dedi. Başçı, gerekli olursa doğrudan döviz satışı da olabileceğini bildirdi.

Başçı şunları söyledi: ''İçinde bulunduğumuz günleri normal günler ve müstesna günler diye ikiye ayıracak olursak, normal günlerde ne yapacak Merkez Bankası, istisnai yani müstesna günlerde ne yapacak? O şekilde bir sınıflandırma yapıyoruz. Normal günlerde döviz tarafında döviz satım ihalesinde alınan tekliflerin 50 milyon ABD dolarına kadar olan kısmı karşılanacak. Bu ne zamana kadar böyle? 24 Ocak 2012 Para Politikası Kurulu tarihine kadar... Merkez Bankası eğer ihalede alınan tekliflerin 50 milyon dolarını karşıladıysa anlayın ki o gün normal bir günmüş.''

PARİTE DE ETKİLEDİ
Doların yükselmesinde paritede yaşanan düşüş de rol oynadı. Euro/dolar paritesi 1,30'un da altına inince içeride de dolara alım geldi.

FAİZ YÜZDE 11'İ AŞTI
Başçı'nın açıklamalarıyla gösterge faiz de yüzde 11.07'ye yükseldi.

İş Yatırım Hisse Senetleri Müdürü Orhan Veli Canlı, "Hareket pariteyle başladı. Euro/dolar paritesinde sert düşüş oldu. O sırada Başçı'nın konuşması başladı. TCMB'den biraz karışık sinyaller geliyor, netleşmeye ihtiyaç var. ABD'den Hürmüz boğazına yönelik açıklamalar da eklenince tansiyon yükseldi. Faizler de düşük hacimle yüzde 11'lerin üzerine çıktı. Sepet 2,1950'yi aştı. Hepsi biraraya gelince endekste hacimli olmayan bir düşüş meydana geldi. Yılın son günlerinin sakin geçmesini bekliyorduk ancak dışarıdaki hareketlere karşı hala savunmasızız" dedi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı