Reklam
Reklam

O vekiller Burdur'a giremez

Burdur Sivil Toplum Platformu üyeleri, milletvekillerinin emekli aylıklarına geceyarısı kararıyla yüzde 100 oranında zam yapılmasını protesto için, şehir girişine 'Burdur'a kıyak emekliliği çıkaran 217 milletvekili giremez' yazılı levha astı.

O vekiller Burdur'a giremez
O vekiller Burdur'a giremez
Reklam

Kentin Cumhuriyet Meydanı'nda Burdur Sivil Toplum Platformu tarafından yapılan açıklamaya, CHP ve bazı sivil toplum örgütleri de destek verdi. Platform adına konuşan Tüm Emekliler Derneği Başkanı Kemal Arslan, Fransız parlamenterlerin Fransa Temsilciler Meclisi'nde 'Soykırım Tasarısı'nı geçirmek için çabaladığı dönemde TBMM üyelerinin gece yarısı operasyonuyla kendi maaş artışlarını sağlayan bir yasayı kabul ettiklerini vurguladı.

Aslan şunları söyledi:

"Milyonlarca emeklinin intibak yasasını meclisten geçirmeyen vekiller, kendi intibak düzenlemesini 10 dakikada geçirip emekli maaşlarını 7 bin 700 liraya çıkarmışlardır. Vatandaş için getirilen emeklilikte yaş sınırı vekiller için işletilmez kılınıp, 2 yıl vekillik yapanların yaşına, dişine bakılmaksızın emekli olup, 7 bin 700 lira emekli aylığına sahip olmaları sağlanmıştır. Emekli vatandaşımız yeniden çalıştığında kesilen emekli maaşı vekil için kesilmez kılınıp, harcırah ve yollukları dışında 7 bin 700 lira emekli maaşı, 12 bin lira vekil maaşıyla birlikte 20 bin liraya yakın bir maaşa kavuşmuştur. 670 lira Bağkur, 730 lira SSK ve 840 lira memur emekli maaşıyla geçinemediği için ahir vaktinde çökmüş bedeniyle başka işlerde çalışmak zorunda kalan emeklinin maaşından yüzde 15 kesinti yapılırken, emekli maaşının yanı sıra, vekil maaşını da alan vekillerimizden bu kesinti yapılmamaktadır."

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, maaş artışının 'ihtiyaçtan doğduğunu' söylediğini hatırlatan Arslan, "Sorarız Cemil Çiçek'e; 670 lira maaş alan emeklinin ihtiyacı yok mudur? 670 lira maaş alan Bağkur emeklisinin aylığına 40 TL, vekil emeklisinin aylığına ise 5 bin TL zam yaparak 20 bin TL almasını sağlarken hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Yazıklar olsun bu teklifi getirenlere. Yazıklar olsun buna oy veren 217 vekile" dedi. Arslan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Ak Parti'nin değil, halkın cumhurbaşkanı olduğunu kanıtlaması için bu yasayı veto etmeye davet etti.

O VEKİLLER BURDUR'A GİREMEZ
Açıklamanın ardından, 'Burdur'a kıyak emekliliği çıkaran 217 milletvekili giremez' yazılı levha ile kent girişine yürüyen grup, levhayı buraya dikerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı