Reklam
Reklam

Fransızların çaldığı Osmanlı kokuları gün yüzüne çıktı

Fransızlar tarafından formülleri çalınan saray kokuları, asırlar sonra gün yüzüne çıkıyor. Fransa’nın Louvre Müzesi’nde sergilenen kokulara ulaşan bir firma, Sultan Abdülhamid Han, Hürrem Sultan gibi Osmanlı döneminden kalma parfümleri tekrar imal etmeyi başardı. Osmanlı dönemini anlatan filmler sayesinde tarihi parfümler büyük rağbet görüyor.

Fransızların çaldığı Osmanlı kokuları gün yüzüne çıktı
Fransızların çaldığı Osmanlı kokuları gün yüzüne çıktı
Reklam
Bursa’da Avrasya El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı’nda Osmanlı dönemi saray kokularının satıldığı stant herkesin dikkatini çekiyor. Yıllar öncesinin kokularını tekrar üretmeyi başaran firma, 13 çeşit parfümü Bursa’daki ziyaretçilerine sundu. Firma sahibi Hamza Topal, Fransa’daki Louvre Müzesi’nde, zamanında Avrupa’ya kaçırılan Osmanlı eserleri arasında saray kokularının da bulunduğunu ifade etti.

Kokuların reçetesini almayı başardıklarını kaydeden Topal, "17. yüzyılda Londra’da düzenlenen bir sergiye Osmanlı 40 koku göndermiş. Bu kokular 83 altın madalya kazanmış. Hatta kokular, sergiye katılan kadınlar tarafından kapışılmış. Osmanlı kokuları, günümüzdeki kokulara da çok benziyor. En önemli fark alkolsüz olması. Bu kadar talep görünce özellikle Fransızlar kokuların peşine düşmüş. 1900’lü yıllarda da kokuların formülleri ele geçirilip götürülmüş. Şu anda müzede kokuların reçeteleri kadar, özellikleri, kullanma saatleri gibi birçok detay yer alıyor’’ dedi.
 
ABDÜLHAMİD HAN’IN KOKUSU ÇIKTI
Topal, 13 kokunun da reçetesini aldıklarını belirterek son olarak Sultan II. Abdülhamid’in kokusunu ortaya çıkardıklarını ifade etti. 2 aylık çalışmanın ardından bu kokuyu ürettiklerini söyleyen Topal, "İçinde misk ve sandal ağacı var. İçindeki miskten dolayı vücudu dinlendirme özelliği bulunuyor. Yeni kokularımız da gelecek. Fatih’in kokusu da bir iki ay içinde satışa sunulacak" diye konuştu.
 
Son zamanlarda Osmanlı’ya ilginin arttığına dikkat çeken Topal, "Halkımız kokuları gördükçe daha fazla rağbet gösteriyor. Osmanlı’ya karşı her gün merak artıyor. İnsanların kafasında, ’Acaba o dönemde kokular ağır mıydı?’ diye bir tereddüt var. Kokladıktan sonra bu önyargı siliniyor. Bu kokular çok güzel ve kalıcı. Bileklere ve boyna sürüldükten sonra vücudun her yeri güzel kokuyor. Özellikle kadın kokularında Hürrem Sultan’ın kokusu dikkat çekici. Kişinin dominantlığını artırma özelliği var. İçinde sümbül ve afrodizyak etkisi olduğu için cezbediyor. Padişah kokusu da erkeklerde en çok ilgi gören kokulardan biri" şeklinde konuştu.
Topal, Osmanlı kokularının deneme boyunun 5 TL’den satıldığını, fiyatların 80 TL’ye kadar çıktığını anlattı.

Topal, son zamanlarda Osmanlı dönemine ait film ve dizilerin de parfümlere olan ilgiyi artırdığını kaydetti. Şimdilik erkekler için ’’Padişah’’, ’Yavuz Sultan Selim’’, ’’Sadrazam’’, ’’Kaptan-ı Derya’’, kadınlar için ise ’’Harem’’, ’’Cariye’’, ’’Sahra-i Cedit’’, ’’Hürrem Sultan’’ ve ’’Saray’’, "2. Abdülhamid" kokularını sunduklarını dile getiren Topal, "Erkek ve kadının ortak kullanabildikleri kokular ise ’Sema’, ’Lokman hekim’ ve ’Şehr-i İstanbul’dur. Hepsi çiçek özlerinden üretiliyor. ’Harem’ adlı koku daha fazla talep görüyor. Padişah kokusu, dönemin padişahları tarafından geceleri kullanılıyormuş. İçinde çam kökü özü bulunan bu kokunun afrodizyak etkisi var. Yavuz Sultan Selim kokusu, çam ve kehribar ağırlıklı. Daha karakteristik bir koku olduğu için sultan toplantılarda kullanıyormuş. Kaptan-ı Derya ise daha çok yazın kullanılıyor’’ diye konuştu.

’Cariye’’ kokusunun lavantalı olduğu için kişinin stresini aldığını ileri süren Topal, bu parfümün ise özellikle geceleri vücudu dinlendirdiğini sözlerine ekledi.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri