Reklam
Reklam

600 yıllık ihtişam gün yüzüne çıktı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Kütahya Han törenle hizmete açıldı.

600 yıllık ihtişam gün yüzüne çıktı
600 yıllık ihtişam gün yüzüne çıktı
Reklam

Büyükşehir Belediyesi, 1400’lü yıllarda dünya ticaretinin merkezi olan, ipek ve baharat yolları üzerinde yer alan tarihi çarşı ve hanlar bölgesini dünyanın en büyük otantik alışveriş merkezi haline getiriyor. Bu kapsamda Okçular Çarşısı içinde yer alan, yangınlar, afetler ve amacı dışında kullanım nedeniyle günümüzde orijinalliğini tamamen yitirmiş olan Kütahya Han da tarihi ve kültürel miras çalışmaları arasında ele alındı. Restorasyonu tamamlanan 600 yıllık Kütahya Han, ilk günkü ihtişamıyla yeniden ayağa kaldırılan çarşı içindeki ziynetler arasındaki yerini aldı.
 
Tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin UNESCO dünya mirası listesine girmesi yönündeki çalışmalarının hızla devam ettiğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kütahya Han’ın da bu çalışmalar kapsamında ele alındığını söyledi. Yaptıkları çalışmalarla çarşıdaki tarihi yapıların birer birer gerçek değerine kavuştuğunu ifade eden Başkan Altepe, "Bir yıl öncesine kadar burası çarşının arka deposuydu. Üst katları yıkılmış, alt katlarda harabe görüntüsündeydi. Mülk sahipleriyle yaptığımız protokolü ardından çalışmaları başlattık. Sonuçta da karşımıza ilk günlü ihtişamıyla 600 yıllık bir Osmanlı eseri çıktı. Sultan ikinci Murad döneminde Emir Sultan Vakfı’na gelir sağlamak için yaptırılan Kütahya Han, şimdi de çarşıya büyük bir değer katıyor. Reyhan, Kayhan ve Hanlar Bölgesi, yaptığımız çalışmalarla tarihle iç içe ayrıcalıklı büyük bir alışveriş merkezi oluyor. Bu bölge, herkesin alışveriş yapmaktan, vakit geçirmekten, gezmekten büyük bir zevk alacağı bir merkez oluyor" dedi.
 
Törene katılan AK Parti milletvekilleri Mustafa Öztürk, İsmail Aydın ve Önder Matlı adına söz alan milletvekili Bedrettin Yıldırım ise, son 10 yıl öncesine kadar gerek İstanbul’da gerekse Bursa’da tarihi değerlerin perişan edildiğini söyledi. Bursa’da son dönemlerde başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinin katkılarıyla da tarihi eserlerin gerçek değerini bulmaya başladığını dile getiren Yıldırım, bu eserlerin ayağa kaldırılmasına katkı veren herkese teşekkür etti.
 
Tarihi çarşı ve hanlar bölgesinde kendilerinin de çeşitli çalışmaları olduğunu dile getiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Büyükşehir Belediyesi ile koordineli şekilde yürüttükleri çalışmalar sayesinde bölgenin dünyanın en büyük otantik alışveriş merkezi haline gelmeye başladığını söyledi. Bursa’nın İpek Yolu, Baharat Yolu, Kına Yolu, Esir Yolu ve Sakız Yolu olmak üzere 5 önemli yolun kesişme noktasında olduğunu hatırlatan Dündar, bir tarafta Mısır’a, bir tarafta Kırım’a ve Sakız adasına uzanan bu yollarla 1400’lü yıllarda bu bölge dünya ticaretinin merkeziydi. Şimdi yaptığımız restorasyonlarla turizmde bir merkez olma yolunda ilerliyoruz" dedi.Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Okçular Çarşısı Dernek Başkanı Muhsin Özyıldırım ise, düne kadar yıkılmaya yüz tutan tarihi hanın ayağa kalktığını görmenin büyük bir mutluluk olduğunu söyledi. "Bugün hayallerimizin gerçek olduğu bir gün" diyerek söze başlayan Özyıldırım, "Özellikle 2000 yılından sonra perakende sektöründe yaşanan hızlı değişim sonrası kentimizde de açılan dev alışveriş merkezleri bizler gibi küçük esnafın işlerinin azalmasına yol açtı. Büyükşehir Belediye Başkanımızın, Osmangazi Belediye Başkanlığından geliyor olması, çarşının her köşesinde yaşanan sorunları bire bir biliyor olması bizler için büyük avantaj. Gerek Büyükşehir Belediyesi’nin gerekse Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarıyla çarşımız her geçen gün daha da güzelleşiyor, daha da değer kazanıyor. Çarşımıza böyle önemli bir değeri kazandırdıkları için Başkanımız Recep Altepe, çarşı esnafı adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Mülk sahipleri adına söz alan İrfan Gören de böyle bir eserin çarşıya yeniden kazandırılması nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, günün anısına bir teşekkür plaketi verdi.
 
AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’ın da katıldığı törende konuşmaların ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri kurdele keserek, 600 yıllık hanı yeniden hizmete açtı.
 
Tuzpazarı Caddesi’nde Nalıncılar Hamamı’nın karşısında yer alan Kütahya Han, 2. Murat döneminde Emir Buhari (Emir Sultan ) vakfına gelir temini için yaptırılmıştır. 1608 yılında Cilali isyanlarında büyük zarar gören han onarıldıktan sonra 1742 yılında yeniden düzenlenmiştir. 1754’te yaşanan yangının ardından 1770 yılında yeniden onarılmıştır. Kot olarak Okçular Çarşısı’nın altında kaldığından ötürü Çukur Han olarak da adlandırılan Kütahya Hanı iki katlı ortada avlusu olan bir mimari yapıya sahiptir.
 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı