Reklam
Reklam

Haciz endeksi geliyor!

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Doç. Dr. Yakup Ergincan, 2012 yılı sonunda haciz endeksi oluşturulmasının planlandığını bildirdi.

Haciz endeksi geliyor!
Haciz endeksi geliyor!
Reklam

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Doç. Dr. Yakup Ergincan, 5 yıl içinde saklamasını yaptıkları kıymetlerin değerinin 1 trilyon lira değerinde bir rakama ulaşacağını düşündüklerini bildirdi.

Ergincan, Özyeğin Üniversitesi ve MKK arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada, şu anda 500 milyar lira değerinde sermaye piyasası aracının hak sahibi bazında kayden izlendiğini ifade ederek, Kasım 2005'de Türkiye'de yapılan kaydi sistem devrimiyle birlikte fiziksel sistemde yapılan her şeyin elektronik sistemde yapıldığı bir yazılımın hazırlandığını hatırlattı.

Şu anda MKK bünyesinde 20 milyon yatırımcıya ait 36 milyon hesabın açıldığını belirten Ergincan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunlardan 4,5 milyonu herhangi bir şekilde sermaye piyasası aracı bakiyesine sahip. Yani 1 milyon 102 bin tane hisse senedi müşterisi var. 2,9 milyona yakın yatırım fonu katılım belgesi bulunan yatırımcı var, 110 bin civarında özel sektör borçlanma aracı var, ki son 1 yıldır bu iyi bir şekilde arttı. Buradaki rakamlar büyüyecek. 5 yıl içinde saklamasını yaptığımız kıymetlerin değerinin 1 trilyon lira değerinde bir rakama ulaşacağımızı düşünüyoruz.

Kasım 2005'de iddiamız şuydu; 2011-2012'ye geldiğimizde 25 milyon yatırımcı hedefliyorduk, şu anda 20 milyonu bulduk. Şu anda 13 milyar liralık özel sektör borçlanma aracı potansiyeli var. Bu giderek katlanacak.''

Dünya ortalaması doğrultusunda halka arz seferberliği ve yatırımcı seferberliği ile birlikte şu anda 1,1 milyon hisse senedi müşteri sayısının da katlanacağını düşündüklerini kaydeden Ergincan, bunun dışında, A tipi fonlar üzerinden dolaylı olarak hisse senedine yatırım yapmış yatırımcının önemli olduğunu vurguladı.

Ergincan, ''Türkiye olarak şunun peşinde koşmalıyız; yabancı ortalama 1 yıl elinde tutuyor ve hepsi de kurumsal yatırımcı. Yerli yatırımcı ise 32 gün ve hemen hemen hepsi bireysel yatırımcı. Neden yabancı yatırımcılar hakim? Yüzde 62... Çünkü bizim kurumsal yatırım sektörümüz büyüyememiş, bir şekilde performansları düşük kalmış. Ona rağmen likit fonlardan A tipi fonlara geçiş görüyoruz. Bundan 5 yıl önce 115 bin tane A tipi fona yatırım yapmış yatırımcı varken bu, bugün 263 bin kişiye ulaşmış durumda. sessiz sedasız, çaktırmadan artan bir trend var'' diye konuştu.

Doğrudan bireysel yatırımı özendirmek yerine, dolaylı olarak kurumsal yatırımcılar üzerinden yatırımları özendirmeleri gerektiğini vurgulayan Ergincan, 2012 Temmuz ayında Türkiye'de bütün borsa şirketlerinin, genel kurullarını elektronik ortamda yapacağını bildirdi.

HACİZ ENDEKSİ GELİYOR
Yakup Ergincan, gazetecilerin soruları üzerine, Özyeğin Üniversitesi ile oluşturacakları Yatırımcı Risk İştahı Endeksi'nin öncü bir gösterge değil, tespit endeksi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Burasını büyüttükçe, bilgi akışı kuvvetlendikçe daha anlamlı endeksler oluşacak. Mesela haciz endeksi... MKK, 2010 yılı içinde tam 1 milyon tane haciz bildirisini alıp zarfı açıp tarayıcıdan taranabilir hale getirip TC kimlik numarasını, ad soyadını alıp veri tabanından o kişinin hesaplarını bulup haciz koyan bir kurum. 1 milyon tane haciz bildirimi alıp işleyip kayıtlara işledi. 2012 sonunda haciz endeksi oluşturulması planlanıyor.''
 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı