Reklam
Reklam

3 trilyon dolar korkudan hareket edemiyor!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB'deki güven göstergelerinin geriye dönmeye başladığını, Amerika'da da güven eksikliğinin çarkları durdurduğuna işaret etti.

3 trilyon dolar korkudan hareket edemiyor!
3 trilyon dolar korkudan hareket edemiyor!
Reklam

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanlığında düzenlenen 4. Büyükelçiler Konferansı kapsamında, AB'deki ekonomik kriz, olası siyasi sonuçları ve Türkiye ekonomisi başlıklı bir sunum yaptı.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Avrupa'nın 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından 2010 yılında bir toparlanma sürecine girdiğini ancak, bu toparlanmanın uzun sürmediğini kaydetti. Avrupa'daki ekonomik krizin sebeplerinin başında sorunların kökenine inilmemesi ve kararlı bir irade gösterilmemesi olduğunu anlatan Babacan, artık AB'deki güven göstergelerinin geriye dönmeye başladığını söyledi. Aynı durumun ABD için de geçerli olduğunu ifade eden Babacan, ABD'de şirketlerin elinde 3 trilyon dolar bulunduğunu ancak güven eksikliği nedeniyle şirketlerin bu parayı kullanmaya çekindiğini, bu nedenle ekonomide çarkların dönmediğini ifade etti.

Babacan, işsizliğin pek çok Avrupa ülkesinde yüksek seviyede olduğunu ifade ederek, ''Bütçe dengesini korumak için bir çok ülke hem kamuda hem de özel sektörde çalışan insanları çıkarıyorlar. İngiltere'de 150 bin kişi işten çıkarıldı. Önümüzdeki dönemde de bu rakamların artması bekleniyor'' dedi.

AB ve ABD'de merkez bankalarının bol bol para basarak piyasaya sürdüğünü anlatan Babacan, AB Merkez Bankasının sadece 5 ülke için 705 milyar euro para bastığını söyledi.

Türkiye'nin şu anda faiz dışı fazla veren ender ülkelerden birisi olduğunu, bunu önümüzdeki yıllarda da devam ettireceklerini anlatan Babacan, bu yıl yüzde 1,2 oranında faiz dışı fazla verileceğini, önümüzdeki süreçte de bütçe açığının düşeceğini kaydetti.

''KAMU BORÇ STOKU YÜZDE 40'IN ALTINA İNECEK"
Kamu borç stokunun bu yıl yüzde 40'ın da altına ineceğini öngördüklerini anlatan Babacan, bir çok Avrupa ülkesinde bu oranın yüzde 60'ın üzerinde olduğunu dile getirdi. Babacan, bankacılık sektöründe de sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 16,5 ile pek çok gelişmiş ülkenin üzerinde olduğunu söyledi.

Enflasyonda bu yıl sonunda yüzde 10, gelecek yıl yüzde 5 civarında gerçekleşme hedeflediklerini anlatan Babacan, zaten piyasa beklentilerinin de bu yönde olduğunu hatırlattı.

Türk lirasının son dönemde biraz değer kaybettiğine işaret eden Babacan, ancak gelişmekte olan diğer ülkelere bakıldığında kur seviyelerindeki oynaklığın daha fazla görüleceğini belirtti. Hazinenin borçlanma faizinin de İspanya, İtalya ve Macaristan'ın altında olduğunu anlatan Babacan, şu anda 14 Avrupa Birliği üyesinin risk priminin de Türkiye'den yüksek olduğuna işaret etti.

Türkiye'de son dönemde cari açığın yükseldiğine işaret eden Babacan, bunun ağırlıklı olarak kredi hacmiyle bağlantılı olduğunu söyledi. Kredi hacmi yavaşladığında cari açığın da yavaşladığını, kredi hacmi yükseldiğinde cari açığın da yükseldiğini belirten Babacan, 3'üncü ve 4'üncü çeyrekten sonra cari açığın düşüş trendine girdiğini kaydetti. Enerjide dışa bağımlı olmanın cari açığın en önemli sebeplerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Babacan, alınan tedbirler sayesinde cari açıkta en kötünün geride kaldığını söyledi.

TASARRUF ORANLARI
Türkiye'deki tasarruf oranının milli gelire oranının yüzde 12'ye düştüğünü, bunun geleceğe güvenle bakıldığı anlamına geldiğini, ancak hane halkının yüzde 45'inin kazandığından daha fazla harcama yaptığını ifade eden Babacan, şöyle konuştu:

''Tüketici kredileri geçen yıl 43 milyar lira arttı, bu yıl onun üzerine bir 50 milyar lira daha artıyor. Çin'de tasarruf oranı yüzde 50. Bizde yüzde 12 ama Çin'de emeklilik sistemi ve emekli maaşı yok. 100 dolar maaş alan kişi bunun yarısını bir kenara koyuyor. Türkiye'de çalışan kişilerin gelecek endişesi yok. Bunun verdiği güven sayesinde belki tasarruf oranımız düşük. Ama ölçüyü iyi tutturmak gerekiyor ve tasarruf oranlarının daha yüksek seviyeye çıkması lazım. İsraf ekonomisi değil verim ekonomisi olmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu tasarruf oranlarımızın düşük oluşu cari açığın yükselmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi.''

Bundan sonra bütçe disiplininde kararlılığın esas olacağını, para politikası ve makro ihtiyati tedbirleri dikkatli bir şekilde götüreceklerini belirten Babacan, Avrupa'ya olan ihracat bağımlılığını daha aşağı seviyelere indirmeye çalışacaklarını, ARGE'ye ayrılan kaynakları artıracaklarını, ihracat pazarlarını hızla çeşitlendirmeye devam edeceklerini, nükleer enerji, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği konularında aynı kararlılığı sürdüreceklerini kaydetti.

Babacan, Türkiye'nin önümüzdeki yıl yüzde 4, 2013 ve 2014 yıllarında yüzde 5 büyümesinin öngörüldüğünü hatırlatan Babacan, bu oranların bir çok Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, 2009'dan bu yana 3,5 milyon istihdam oluştuğunu belirterek, ''Aynı zamanda gelir dağılımı düzeliyor. Zengin ile fakir arasındaki fark azalıyor'' diye konuştu.

Babacan, Türkiye'de artık günlük geliri 1 doların altında yaşayan insanların kalmadığını da sözlerine ekledi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı