Reklam
Reklam

Taksici katili çocukların müebbet hapsi istendi

Sırada olmayan taksiye binmek isteyen gençler, kabul etmeyen taksiciyi taksisinde bıçaklayıp öldürdüler.

Taksici katili çocukların müebbet hapsi istendi
Taksici katili çocukların müebbet hapsi istendi
Reklam

Adana'da sırada olmamasına rağmen müşteri olarak binmek istedikleri taksinin şoförü Mehmet Çınar'ı (35) bıçaklayarak öldürdükleri iddia edilen ikisi katil zanlısı, biri azmettirici 3 kişi hakkındaki dava karar aşamasına geldi. Mahkeme savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, 3 kişinin de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 

BIÇAKLAYIP KAÇTILAR
Olay tarihinde yaşları 17 olan 18 yaşındaki Fırat Mutlu ve Derviş Karayiğit, 24 Haziran 2010'da Adalet Caddesi'ndeki taksi durağına geldi. 4'üncü sırada bulunan taksici Mehmet Çınar'ın taksisine binmek istedi. Taksici Çınar, sıranın kendisinde olmadığını belirtince Mutlu ile Karayiğit duraktan ayrılıp 45 dakika sonra geri geldi. Bu kez de 2'nci sırada bulanan Çınar'ın taksisine zorla binmek istedi. Sıranın kendisinde olmadığını söyleyen taksiciyi bıçaklayarak kaçtılar. Kalbinden bıçaklanan taksici Çınar yaralı şekilde iki kişiyi kovaladı. Ancak bir süre sonra yere yığıldı. Kaldırıldığı hastanede 9 gün sonra öldü. 

DAVA KARAR AŞAMASINA GELDİ
Olaydan sonra yakalanıp tutuklanan ve yaklaşık 1.5 yıldır Adana 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan taksici katilleri Mutlu ve Karayiğit ile kendilerini azmettirdiği iddia edilen tutuksuz Mahfuz Karakaya hakkında dava karar aşamasına geldi. Katil zanlılarından Karayiğit, taksiciyi kendilerine küfür ettiği için öldürdüklerini öne sürüp, "Arkadaşım sarhoş olmuştu. Eve gitmek için taksi durağına gittik. Taksici 4'üncü sırada olduğunu söyleyerek bizi indirdi. Ufak tartışma oldu. Bir süre sonra tekrar aynı yere geldik. Aynı taksiye binmek istedik. Taksici bizi götürmeyeceğini, alkol koktuğumuzu söyleyerek, küfür etti. Aracın kapısını açınca burnumdan yaralandım. Arkadaşım bıçakla yaraladı. Bıçak çıkardım ama vurmadım"dedi. Taksiciyi bıçakladığını itiraf eden Mutlu, "Bize ?S.. in gidin" diye küfür etti. Silaha benzer cisim çekti. Korkmuştum. Yanımda taşıdığım bıçağı çıkardım. Öldürmek maksadı ile vurmadım. Böyle olmasını istemezdim" derken iki katil zanlısını azmettirdiği öne sürülen ve bir süre tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edilen Karakaya ise sanıkları tanımadığını, olayla ilgisinin olmadığını söyledi.

SAVCI: ÜÇÜNÜN DE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİNİ İSTEDİ
Öldürülen taksicinin avukatları, Mahfuz Karakaya ile müvekkillerinin aralarında husumet bulunduğunu, tutuklu sanıkların da onun yönlendirmesiyle hareket edip, cinayeti tasarlayıp, işlediklerini ileri sürerek, 3 sanığın da nitelikli adam öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi. Davanın karar aşamasına gelmesi üzerine mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, tutuklu iki sanığın, Mahfuz Karakaya'nın azmettirmesiyle cinayet işlediklerini iddia ederek, her 3'nün de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Duruşma karar için ertelendi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı