Reklam
Reklam

Tem Otoyolu'nun Kenarlarına 369 Bin Fidan Dikildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde başlattığı yeşillendirme çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor.

Tem Otoyolu'nun Kenarlarına 369 Bin Fidan Dikildi
Tem Otoyolu'nun Kenarlarına 369 Bin Fidan Dikildi
Reklam

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde başlattığı yeşillendirme çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor. D-100 karayolunun Kocaeli geçişindeki refüjleri, baştan sona yeşillendirip ağaçlandıran Büyükşehir Belediyesi, egzoz ve gürültü kirliliğini azaltmak amacı ile 70 kilometrelik TEM Otoyolu güzergâhına 369 bin fidan dikti. TEM Otoyolu boyunca 133 hektarlık alanda da yeşillendirme çalışması yapan ekipler, 275 bin de çalı dikimi gerçekleştirildi.

YEŞİL OTOYOL PROJESİ

2006 yılında başlayan Çayırova ile Sapanca arasında gerçekleştirilen Yeşil Otoyol Projesi sonuç verdi. TEM otoyolunun kenarlarının yeşillendirilmesi ile kişi başına düşen yeşil alan miktarı 1'den 8.97 metrekareye yükseldi. Büyükşehir Belediyesi Yeşil Otoyol Projesi ile havanın temizlenmesi, gürültü kirliliğinin azaltılması ve sürücülerin göz zevkinin artırılmasını hedefledi.

Büyükşehir Belediyesi'nin ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları ile Kocaeli'nin her bölgesinde yeşilin her tonunun görülmeye başlandı. Görüntünün çok kötü olduğu birçok yerde yapılan çalışmalar ile kötü görüntüleri ortadan kaldırıldı. 369 bin ağaç 275 bin çalı dikimi gerçekleştirilen otoban kenarlarında kötü görüntülerden eser kalmadı.

PROJE'YE CUMHURBAŞKANINDAN TEBRİK Başkan İbrahim Karaosmanoğlu'nun daha yeşil bir Kocaeli adına başlattığı ağaçlandırma çalışmaları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından takdirle karşılanmıştı. Temasları nedeniyle sık sık ülke içinde seyahatlerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Kocaeli'nden geçerken gördüğü ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle Karaosmanoğlu'na bir takdir mektubu göndererek tebrik etmişti. TEM Otoyolu etrafındaki alanlarda yapılan çalışmaları Türkiye'ye örnek gösteren Gül, ülkenin her tarafında yol güzergâhlarının ağaçlandırılması gerektiğini belirtmişti.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı