Reklam
Reklam

Yalova Kan Bağışında Türkiye Birincisi

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Sanem Ondur, bu yıl 7 bin 500 ünite kan toplayarak nüfus oranına göre bağışta Türkiye birincisi olduklarını söyledi.

Yalova Kan Bağışında Türkiye Birincisi
Yalova Kan Bağışında Türkiye Birincisi
Reklam

Dr. Ondur, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kızılay Kan İstasyonu'nun, 2011 yılında kan bağışı rekoru kırdıklarını bildirdi.

Yalova'nın nüfusa oranla kan bağışında Türkiye'de ilk sıraya yerleştiğini belirten Ondur, "2011 yılı için 8 bin ünite kan toplamayı hedeflemiştik. Şube yıl içerisinde 7 bin 500 ünite kan toplayarak bu hedefi tam olarak tutturamasa da geçen yılki rekorunu kırdı. Geçtiğimiz yıl 5 bin ünite kan toplayan Kızılay Kan İstasyonu'nun üstün çalışmaları ile nüfusa oranla kan bağışında Yalova, Türkiye birincisi oldu" dedi.

Ondur, Yalova'nın büyük bir başarı yakaladığını kaydederek, "Ülke genelinde kan bağış oranı yüzde 1,5. Yalova'da ise bu yıl yapılan bağışlarla yüzde 2,5'e yükseldi. Otobüsümüzle bundan sonraki hedefimiz yeni yüzler keşfetmek, ulaşılamayan yerlere gitmek. Gönüllü ve duyarlı vatandaşlarımıza her zaman ihtiyacımız var. Vücudumuzda dolaşan kan zaten kendini yeniliyor. Kan vermenin bağışçılara da yararı var" diye konuştu.

Kızılay'ın Yalova'da gezici kan bağışı otobüsüyle daha da aktif hale geldiğini, ancak bu konuda duyarlı vatandaşlara ihtiyaç duyduklarını anlatan Ondur, şöyle konuştu:

"Kan, sadece vatandaşlarımızdan temin edilebiliyor. Duyarlı vatandaşlarımız kanın önemi konusunda oldukça bilinçli. Geçen yılki başarımızı geçtik. Bunda belediye tarafından bizlere tahsis edilen otobüsün de büyük katkısı oldu. Son zamanlarda kan bağışında düşüş oldu, ancak bunu havaların soğumasına bağlıyoruz. Genel anlamda Yalova büyük bir başarı elde etti. Bundan dolayı memnunuz. Duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz."

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı