Reklam
Reklam

İskender kesmek için ustalık belgesi aldılar

Bursa'da kebapçı İskender çalışanları ustalık belgesi aldı.

İskender kesmek için ustalık belgesi aldılar
İskender kesmek için ustalık belgesi aldılar
Reklam

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda (BESOB) ustalık eğitimi alan 29 çalışan, baş usta Yavuz ve Fahri İskenderoğlu'ndan ustalık belgelerini aldı. 15 günlük eğitimlerinin ardından çalışanlar, ustalık belgelerini almanın mutluluğunu yaşadı. Yavuz İskenderoğlu, Kebapçıoğlu İskender markasını tüm dünyaya duyuracağını belirterek, "Bulunduğumuz yerin sanat olduğunu biliyoruz. Tabağın içindeki lezzeti sunmanın ötesinde sevgi ve saygıyla birlikte kültürümüzü dünyaya taşımayı arzuluyoruz. Batılı ülkeler gıdada önde gitti. Adeta Müslüman yiyeceği gibi bize güven sağladı. Onların varlığıyla o gıdaları kendi malımız gibi gördük. Oysa sadece İskenderoğlu grubu gibi markalar var. Bu tabağa sanatımıza da kattık. Sevgimizi kattık. Biz bu yeniliği hep aldık ve aktarmaya çalıştık. 150 yıllık bir başlangıcı buraya kadar getirdik. Bu birlikteliğimizi bugüne kadar getirdik. Bundan sonraki nesillerle de bu devam edecek" dedi.

İskenderoğlu, ustalık belgesi alan çalışanlarını tebrik ederek, "Görkemli bir ustalık töreni yaptık. Bu markanın ülke genelinde olması ve uluslararası olması bu çocuklara bağladır. Bu aslanlarla dünyanın her yerine gideceğime söz veriyorum" diye konuştu.

Vali Vekili Vedat Müftüoğlu ise, Türk tarihinde ahilik kültürünün önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, ""Ahi Evran felsefesi Osmanlı ve Selçuklu'dan geliyor. Dünyada ölçüde standardı getiren ahiliktir. Bugün biz o ISO ve kalite belgelerini almak için çabalıyoruz. Bunu temeli zaten biz de vardı. Bizim en büyük hatamız geçmişe sırtımızı dönmemizdir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Ahilik Araştırma Vakfı üyelerinin de iştirakiyle şed kuşatma (peştamal kuşanma) töreni yapıldı. Yavuz İskenderoğlu ile Fahri İskenderoğlu, 29 kalfaya ustalık belgesi ile döner bıçağını takdim etti.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı