Reklam
Reklam

İçim burkuldu!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, emekli vekillerin maaşlarına yapılan zammına ilişkin olarak, "Karar Meclis'ten çıktıktan sonra kolaycı kahramanlık yapanlardan olmak istemem. Ama biraz içim burkuldu demezsem kendime karşı saygısızlık etmiş olurum" dedi.

İçim burkuldu!
İçim burkuldu!
Reklam

Mehmet Akif konulu Klasik Türk Sanatları Sergisi'nin TBMM'deki açılışına katılan Bakan Günay, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Emekli vekillerin maaşlarına yapılan zamma ilişkin soru üzerine Günay şunları söyledi: "İtiraz eden etmeyen herkes yararlanıyor. O yüzden bu karar Meclis'ten çıktıktan sonra kolaycı kahramanlık yapanlardan olmak istemem. Ama biraz içim burkuldu demezsem kendime karşı saygısızlık etmiş olurum . Ben uzun yıllar parlamento dışındaydım. Bir eski milletvekilinin yaşama intibakının çok kolay olmadığını biliyorum. O yüzden eski milletvekilleri ile ilgili daha makul ölçüde yapılmasını kabul ederim. Ama mademki bir emekli çalıştığı zaman ondan kesinti yapılıyor bir eski milletvekili çalıştığı zaman da ondan kesiti yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bir eski milletvekili yani benim durumumda olanlar hem milletvekili maaşı hem emekli maaşı alıyorsa milletvekili maaşından bir miktar kesinti yapılmasını doğru buluyorum. Umuyorum ki böyle düzenlemeler yapılacaktır. "

Günay, zammı eleştirenler için ise, " Ben kabul etmiyorum asıyorum kesiyorum diyenler gayet güzel alıyorlar. Geçmiş örnekleri var. Bu tür kolaycılığa tenezül etmem. Ama şunu söyleyim, bir milletvekilinin ayın zamanda emekli maaşını kesintisiz almasını uygulamaya aykırı sayarım" dedi.

Aynı açılışa katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise 'Bedelli askerliğe bugüne kadar 5 bin kişinin başvurması sizce az değil mi? sorusuna " Beklediğimiz düzeyde. Normal" yanıtını verdi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı