Reklam
Reklam

Tepkiler çığ gibi!

Fransa meclisi genel kurulu, 1915 olaylarının ’soykırım’ olmadığı yönündeki ifadelerin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Siyasilerin tepkisi gecikmedi.

Tepkiler çığ gibi!
Tepkiler çığ gibi!
Reklam
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Oturuma gelme cesaretini bile gösteremeyen milletvekilleri, bunun Fransa’ya Engizisyon Mahkemelerini geri getirme anlamına geldiğini çok iyi biliyorlar. Bu yasanın ardından Fransızlar geçmişlerinde yaptıkları gibi ’soykırım yoktur’ diyenlere karşı bir cadı avı mı başlatacak? Tarihe ve tarihi gerçeklere karşı ihanet anlamına gelen bu yasayı çıkaran Fransa Parlamentosunu kınıyorum. Umarım nasıl bir garabetin altına imza attıklarını bir gün idrak edebilirler.

KENDİ TARİHİNE İHANET İÇİNDE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Fransa kendi tarihine ihanet içindedir. Özgürlüğü savunan, özgürlük konusunda dünyada sembol olan bir ülke bugün düşünce özgürlüğüne siyasetçilerin kararıyla kelepçe vurmaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir.

SİYASİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER DONDURULSUN

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Karar ’büyük bir skandal ve kara leke’ olarak tarihe geçti. Ermeni protokolleri, Meclis gündeminden tamamen çıkarılmalı, Fransa’yla yürütülen siyasi ve ekonomik ilişkiler dondurulmalı ve Fransız şirketlerinin kamu ihalelerine girmeleri mutlaka engellenmelidir. Savunma, havacılık ve sanayi alanındaki ilişkiler, bağlantılar, anlaşmalar gözden geçirilmeli ve zorunluluk arz etmeyenler haricindekiler askıya alınmalıdır.

CEZAYİR VE RUANDA GÜNDEME GETİRİLMELİ

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan: Her ülkenin tarihinde yüzleşmek istemediği olaylar var. Fransa’nın Ruanda ve Cezayir olayları var. Biz de Dersim olayı var, 1990’da yaşanan olaylar var. O açıdan cesaretle Meclisin buna el koyması lazım. İnanıyorum ki bu olayı çözecektir. Hitler faşizmi karşısına Alman hükümeti öyle kararlar aldı ki bugün kimse Almanya’yı suçlamıyor. Bu konuda Fransa’nın Cezayir ve Ruanda konusunda geçmişiyle hesaplaşması gündeme getirilmeli.

ÇELİK: ZAVALLILIK OLARAK GÖRÜYORUM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Tarihi gerçekleri bir kanunla değiştirebileceklerini zannediyorlar. Bütün AB standart, norm, hukukuna aykırı bir düzenlemedir bu. Bir zavallılık olarak görüyorum. Çünkü kendileri bunu seçime endekslediler. Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım isteyen Fransuva, bugün bu tabloyu görse, kulağını çekmek değil dilini koparırdı Sarkozy’nin. Bunu Fransız halkı yapacaktır.

CHP’den Fransa’ya kınama

CHP Parti Meclisi (PM) Fransa Ulusal Meclisi’nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifi kabul etmesini kınadı.
 
CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplantısını sürdüren PM, Fransa Ulusal Meclisi’nin kararını değerlendirdi.
 
Açıklamada, ’Genel Başkan Kılıçdaroğlu, CHP PM’de yapılan değerlendirmeler sonunda, Fransız Ulusal Meclisi’nin aldığı bu kararla, kendi tarihine ihanet ettiğini belirtilerek, tasarının kabul edilmesi kararının kınandığını açıkladı. Çalışmalarına devam eden CHP PM, bu konuyla ilgili gelişmelerin büyük bir dikkat ve sorumluluk duygusuyla takip edilmesini de kararlaştırdı’ denildi.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri