Reklam
Reklam

İlaç sıkıntısı devam edecek mi?

Sektör dernekleri, "Rasyonel ve sürdürülebilir bir çözüm bulun" çağrısı yaptı.

İlaç sıkıntısı devam edecek mi?
İlaç sıkıntısı devam edecek mi?
Reklam

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ve Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TİSD) ortak açıklamasında, ''Yaşanmakta olan sorunlara rasyonel ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadığı takdirde, endüstrimizin ve eczacılarımızın karşılaştıkları sıkıntıların ve hastalarımızın ilaca erişimindeki problemlerin devam edeceğinden endişe duyuyoruz'' denildi.

Derneklerin ortak yazılı açıklamasında, son günlerde basında, kamu ilaç alımlarındaki iskontoların artırılması ve ilaç fiyatlarının düşürülmesinin ertesinde yapılan bazı yeni düzenlemelerle sektörün yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulduğuna ilişkin haberler yer aldığı belirtildi.

Bu haberlerin, sektörün durumunu tam olarak yansıtmadığı ifade edilen açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, 125 ilaç için, geçen ay gerçekleşen düzenleme çerçevesindeki yüzde 7,5 ek iskontonun uygulanmasından vazgeçilmiş, 100 ilaçta yeni fiyat belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı'ndan talepte bulunulmuş ve 140 ilaçla ilgili de kamu kurumu iskontosu veya fiyat düşüşünden sadece birinin uygulanması kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

Bu gelişmelerin ilaç sektörü için olumlu olmakla birlikte tüm sektöre yansıyacak kalıcı bir çözüm olmadığı, temel sorunların devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Henüz endüstrinin sürdürülebilirliğini tehdit eden kur farkından doğan sorununa bir çözüm getirilmemiştir. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, ilaçların fiyatlandırılmasında uygulanan avro değeri Nisan 2009'dan bu yana 1,9595 lira seviyesinde sabitlenmiştir. Sabit ve güncel avro değerleri arasındaki fark nedeniyle endüstrimiz 2,5 milyar liralık kur farkını bugüne değin kamuya aktarmıştır. Buna ek olarak son fiyat düşüşleriyle de, sektörümüze 2 milyar lirayı aşan yeni bir maliyet daha yüklenmiştir. Eczacılarımızın cirolarında yüzde 20'lere varan düşüşler gerçekleşmiştir. Eczacılarımızın geriye dönük stok farklarından mağduriyetini önlemek üzere, eczane stoklarının erimesi için makul bir süre öngörüp ilaç fiyatlarındaki düşüşün bu tarih sonunda yürürlüğe girmesini sağlayacak biçimde düzenleme yapılmamıştır. Yaşanmakta olan sorunlara rasyonel ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadığı takdirde, endüstrimizin ve eczacılarımızın karşılaştıkları sıkıntıların ve hastalarımızın ilaca erişimindeki problemlerin devam edeceğinden endişe duyuyoruz.''

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı