Reklam
Reklam

Fransa'da Kritik Oylama Başladı

Fransa Meclisi'nde sözde Ermeni soykırımını inkara ceza öngören teklifin görüşmesi başladı.

Fransa'da Kritik Oylama Başladı
Fransa'da Kritik Oylama Başladı
Reklam

Fransa Meclisi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Ermenilerin "soykırıma uğradığını inkar etmeyi" suç kapsamına alacak yasateklifini görüşmeye başladı.

Fransa Meclisi'nde sözde Ermeni soykırımına görüşülmeye başlandı, Fransa parlamentosunda yasayı hazırlayan Valerıe Boyer şu açıklamalarda bulunuldu;

Bugün hükümet bu parlamenter insiyetife yer verdiği için memnunuz, bu Cumhurbaşkanımızın geçen sene Ermenistan'a yapmış olduğu bir ziyaretin sonucu bu verilen söz yerine getirildi. Burada başka ülkelerin de tehditleri oldu, bu yasa teklifinde aslında bir AB yasa uyumu konusunu gerektiren bir yasa teklifi. Bunu reddedenlere 1 ila 3 yıl ceza verilmesi ön görülüyor, özellikle şiddete yada nefrete bir grup kişinin azmettirilmesi durumunda bu ceza ön görülüyor. Bu konuyla ilgili olarak çeşitli meslektaşlarıma teşekkür ediyorum, yasa teklifi değişikliğe uğratıldı, sadece soykırım suçlarına indirilmesini teklif etti. Soykırım suçlarını kapsayacak şekilde bu yasanın geçilmesi teklif edildi, sadece iki maddesi var bu yasa teklifinin 1881 tarihli kanunda ki bazı yasaların değişilmesi ön görülmekte, örneğin Fransa'da ki Ermeni kuruluşların bu konuda bizwe verdiği destek oldu.

Bu yüzden Ermeni soykırımını inkar eden kişilerin cezalandırılması ön görüldü, zaten buda AB kanunundan esinlenmiş bir yasa teklifi. Bu bir toplumsal hafıza teklifi değil bu sadece Fransa topraklarında bizim daha önce tanımış olduğumuz soykırımı herkesin tanımasını gerektiren bir yasa teklifi. Türkiye'ye karşı bir yasa teklifi değil. Fransa'ya karşı tehditler oldu bunlardan büyük şaşkınlık yaşadık bu tür tepkiler Fransa'nın egemenliğine saygı göstermeyen, iç işlerine karışan tepkiler. Bir takım ekonomik cezalar dile getiriliyor bir kaç çeşit tehditle Fransa'nın iç işlerine karışmanın önüne geçemez. Burada ki amacımız dost ülke Türkiye ile aramızı bozmak değildir, meslektaşlarım sizleri bu yasaya onay vermeye davet ediyorum. İsviçre ve Slovenya'da da bu soykırımın inkarı zaten cezalandırılıyor. Fransa ve Türkiye arasında ki ticari ilişkilerimiz son yıllarda çok arttı, Fransa'ya ilişkin olarak yabancı devletlerin dile getirmiş tehditlerin uygulanmayacağını düşünüyorum. Türk dostlarımızı da burada hoşgörüye davet ediyorum, burada mağdurların hafızasını koruyalım diyorum. Fransa, Dünya Ticaret Örgütü üyesi ve burada eşit muamele ön görülüyor, Nicolas Sarkozy, son yıllarda Ermenistan'ın kardeş ülke olduğunu söylemişti, önemli bir Ermeni grubu var Fransa vatandaşı olan büyük bir huzur içinde yaşamak istiyor bu vatandaşlarımız, bir takım anıtlar var, anma törenleri var. Burada bir takım inkarcı olaylar yaşandı, Fransa'da son 10 yılda, Facebook, Twitter gibi sosyal medya organlarında çoğu zaman Ermeni soykırımı mağdurlarına ilişkin çok ters şeyler yazıldı. Acılarını daha da olumsuz hale getiriyor bunlar. Bu bir eş güdüm yasası, bazı kişiler 1915 olaylarını inkar ederek aslında bir suç işlemekteler ve bunlar şimdiye kadar cezasız kaldı. O zaman ki Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Ermenilerden 3'te 2'si ya teşhir edilmişti ya da infaz edilmişti' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra siyasi grup sözcüleri ve hükümet adına bir bakan yasa teklifiyle ilgili söz aldı. 

Meclis'teki bu konuşmaların ardından 12 milletvekili daha konuşma yapacak. 

KABUL YASALAŞMA ANLAMINA GELMİYOR

Sözde "Ermeni soykırımı"nı 2001 yılında resmen kabul eden Fransa , bugün “Yasalarca kabul edilmiş soykırımların inkârını” yasaklayan, bu suçu işleyenlerin 1 yıl hapis ve 45 bin euroya kadar para cezasına çarptırılmasını öngören yasa tasarısı için mecliste salt çoğunluk aranacak. Yani oturumda üç kişi de olsa ikisinin oyu karar çıkması için yeterli olacak.

Teklifin, mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Senatonun da meclisten geçen aynı metni oylayıp kabul etmesinin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bunu imzalayıp resmi gazetede yayınlanmasının ardından teklif yasa haline gelecek..

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı