Reklam
Reklam

Bursaspor Kulübü'nden Açıklama

Bursaspor Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "Kanun teklifine desteğimizi şikeye destekmiş gibi sunmak maksatlı, kötü niyetli, cahilane gayrettir." denildi.

Bursaspor Kulübü'nden Açıklama
Bursaspor Kulübü'nden Açıklama
Reklam

Bursaspor Kulübü Yönetim Kurulu, son günlerde yazılı ve sosyal medyada yer alan konularla ilgili resmi internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Futbolda şike, usulsüz teşvik primi ve diğer iddialarla başlayan, iddianame tanzimi, kamu davası açılmasıyla devam eden süreç, kulübümüz tarafından başından beri dikkatle takip edilmiş, Bu süreçte UEFA ve TFF nezdinde resmi müracaatlar kayda geçirilmiş, tahkim kuruluna kadar uzayan yasal başvurularla kulübümüzün süreç içerisindeki sportif, idari ve maddi haklarının herhangi bir şekilde zayi olmaması amacıyla gereken mesai ve özen sarf edilmiştir.

Bu süreç içerisinde herhangi bir kurum veya kulüple yersiz polemikler içerisinde girmek, süreçte yer alan kişiler, kurumlar ve temsilcilerini yargılamak, hüküm vermek gibi asil ve etik bulmadığımız davranışlar, Bursasporluluğumuza ve kişiliğimize yakıştırmadığımız ve görev yapacağımız sürece de kesinlikle uzak durmayı düşündüğümüz davranışlardır. Bu süreçte Devletimizin Savcıları ve Yargı gücü olaya el koymuş, birçok kulüp temsilcisi tutuklanmış, birçok kişi hakkında binlerce sayfalık dosyayla dava açılmış, ülkenin basınıyla kamuoyu tüm dikkatiyle mevcut davaya yönelmiş iken yargının vereceği nihai karara saygılı olmak, TFF ve diğer makamların da mevcut hukukumuz çerçevesinde sorulu kişi ve kulüpler nezdinde yaptırımlarını uygulamalarını istemek, bunun dışında magazinsel polemiklerden uzak durmak, bizce hem hukukun hem de insanlık erdeminin bir gereğidir.

Son günlerde maalesef birtakım yazılı ve sosyal medyada başkan ve yönetim kurulumuza yönelik, şikeye karşı gerekli insiyatiflerin alınmadığı, şikeye destek olunduğu, şikecilere destek olunduğu gibi yakışıksız, asılsız, astarsız, çirkin ifade ve saldırıların yer aldığı gözlemlenmektedir. Bizi dikkatle ve tarafsızca takip edenler sürecin başından beri hukuk çerçevesinde başvurularımızı yaparak haklarımızı takip ettiğimizi, beyanatlarımızı spor dünyasına spor ahlakına yakışır biçimde son derecede sorumlu ve tutarlı biçimde kamuoyuna aksettirdiğimizi, hiçbir kişi ve kurumla gereksiz polemikler içerisinde olmamaya özen gösterdiğimizi izlemektedirler.

Şikenin veya şikecilerin yanında olmayı bırakınız, son üç yılda yaşanan şampiyonluk ve üst düzey başarılara rağmen, şike çamurunun bir santimini bile pantolonumuza bulaştırmadığımız ve dolayısıyla Bursaspor taraftarının bu konuda alnı ak yüzünün açık ve dik durmasına bir nebze olsun vesile olduğumuz için ve salt bu nedenle sanırız gururlanmayı hak etmişizdir. Bu sorumluluk anlayışımızı ve temiz yönetimimizi gerçek taraftarımızın taktir ettiğini biliyoruz. Altını özenle çiziyoruz iyi yada kötü, biz bütün oyunları sahada oynayan bir ekibiz.

6222 sayılı Sporda Şiddet ve düzensizliğin önlenmesi yasasında değişiklik yapılması hakkındaki kanun teklifine destek vermiş olmamızı şikeye destekmiş gibi kamuoyuna sunma gayreti de maksatlı, kötü niyetli veya cahilane bir gayrettir. Sap ile saman karıştırılmaktadır. Yasa değişikliğine 18 kulübün tamamı imza koymuştur. Yasa teklifi hükümet ve tüm partiler tarafından desteklenmiştir. Cezalar yeni yasa ile kaldırılmamış, orantısızlık giderilmiştir. Basit bir söylenti veya asılsız bir iddia ile kulüp başkan yöneticileri ve ilgililerin tutuklanması gibi sonuçlar doğurabilecek, futbolda kaosun devam etmesine neden olacak mahzurların giderilmesi hedeflenmiş, bir takım hukuki mahzurlar yasa değişikliği ile giderilmiştir.

Yine, şike veya teşvik primi nedeniyle küme düşmenin kaldırılmasına yönelik bir takım girişimlerin daima karşısında olduk. Konuyla ilgili de kamuoyumuza çeşitli aralıklarla verdiğimiz beyanatlar mevcuttur. Aynı konuda TFF başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın 20 Aralık 2011 tarihli basın beyanatlarında 'şikeden takım düşürülmeyeceği' yolundaki iddiaları şiddetle reddeden beyanatları da dikkat çekicidir.

Tüm bu nedenlerle sonuç olarak güzide kulübümüz Bursasporumuzun şike, teşvik primi ve bunun gibi yasa dışı, spor ahlakına bağdaşmayan davranış ve girişimlerin her zaman şiddetle karşısında olduğunu, mevcut davada şikeden kaynaklanabilecek en büyük zararı görme ihtimali olan kulüp olduğumuzun dikkat ve bilincinde olduğumuzu, bu süreci dikkat ve özenle takip ettiğimizi, sportif, mali ve idari haklarımızı tüm kurumlar nezdinde kullanma ve korumaya devam edeceğimizi, önümüzdeki süreç içerisinde de bizi Bursaspor'un menfaatlerini kollamak üzere yönetime getiren üyelerimizin, taraftarımızın ve kamuoyumuzun iradesi doğrultusunda hareket edileceği hususunda kimsenin tereddüt göstermeyeceğine inandığımızı belirterek, şike konusunda yönetim kurulumuzu yaralamayı hedefleyen asılsız, çirkin, bilgisizlikten veya kötü maksatlardan kaynaklanan yazı, yorum ve haberlere itibar edilmemesi hususunu kamuoyumuza ve büyük taraftarımıza saygı ile arz ederiz.'

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri