Reklam
Reklam

Bursa'da ağaçlar güzelleşiyor mu? Yoksa...

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ana güzergahlardaki ağaçların köklerindeki demir menfezleri kaldırıp, yerine taş esaslı bir malzeme döküp, kimyasalla kaplaması şehirde tartışma konusu oldu.

Bursa'da ağaçlar güzelleşiyor mu? Yoksa...
Bursa'da ağaçlar güzelleşiyor mu? Yoksa...
Reklam

Bazı mühendis ve vatandaşlar, su alması için dip kısımlarında 20 santimetre çapında kimyasal uygulanmayan bir parça bırakılmasının ağaçların hava ve su yönünden beslenmesine yeterli olmayacağını düşünüyor. Belediye yetkilileri ise Avrupa ülkelerinde başarı ile uygulanan sistemin ağaçların beslenmesini arttıracağını gözlemlediklerini bildirdiler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, demir menfezlerin atılan çöplerde ilave olunca çirkin görüntü oluşturduğuna dikkat çekerek, "Biz Atatürk Caddesi başta olmak üzere birçok caddede de cephe güzelleştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu çerçevede ilk olarak Altıparmak Caddesi Osmangazi Kaymakamlığı önündeki meydan uygulamasında 6 ay önce Madrid'de gördüğümüz bu kimyasallı, agrega uygulamasını yaptık. Geçen 6 aylık dönemde yetişkin büyük bir çam ağacında hiçbir enerji ve denge kaybı yaşanmadı. Bilakis, ağacın daha iyi canlandığını gözlemledik. Bu denemeden sonra ana güzergahlardaki birçok demir mazgalı kaldırarak, en altta ince, en üstte kalın agrega bulunan bu modele geçtik. Hem bir çok yerde kaldırımlardaki karolara da uygun bir görüntü oluştu. Bu çakıl taşlarının dağılmaması içinde yine su ve hava geçiren bir kimyasal ile bütünlük sağladık. Her ihtimale karşı da vatandaşlarımız tereddüt etmemeleri için 20 santimlik ağaç gövdesi civarında kimyasal madde olmadan açık yer bıraktık. Bu şekilde suyun tutulması, buharlaştırılması da geciktiğinden ağaçlar daha fazla su alabilecekler. Çiçekcilerin aranjmanlarında kullandıkları ıslak sünger uygulaması gibi ağaçların dipleri daha fazla su alabilecek. Bu kimyasal da aynı ıslak duran sünger gibi daha iyi ağacın beslenmesini sağlayacak" dedi.

Uludağ Milli Parkı eski Müdürlerinden Orman Yüksek Mühendisi Remzi Tezcan ise, ağaç gövdesinin yakınında bırakılan 10-15 santimlik açıklığın ağaçların hava ve su alması için yeterli olmayacağına dikkat çekerek, "Taşların dağılmaması için bir kimyasal madde kullanılması ilk etapta ağaç köklerinin su ve hava alanamayacağı gibi bir intiba uyandırıyor. Böyle bir uygulamayı bir peyzajcı olarak ben şimdiye kadar hiç görmedim. Bu tip bulvarlarda ağaç diplerine organik kökenli, ağaç kabuğu içerikli manç veya bark denilen malzemeler seriliyor. Avrupa ve Amerika'da yaygın olan yöntem bu şekildedir. Bursa'daki uygulamada, yer döşemesi olan karoya uyum sağlaması için bu tip bir uygulama tercih edilmiş. İnşallah kimyasal içerikli malzemenin dağılmasını önleyen uygulama, su geçirmede problem çıkartmaz. Böyle bir problem olursa ağaçların kaybedilmesi sözkonusu olabilir. Kış döneminde ağaçlar uykuda olduğunda iyi takip edilmeleri de gerekir. Orman literatüründe, bir ağacın tepesi ne kadar alan kaplıyor ise, altında köklerin hava alması içinde o kadar alanın açık olması, hava veya su ile buluşuyor olması gerekir. Görsel olarak şık olan bu uygulamanın ağaçların ömür ve sağlıklarını etkilememesini temenni ediyoruz" dedi. Parlak kimyasalın epoksi gibi su geçirmeyen bir malzeme olduğunu düşünen çok sayıda vatandaşda yerel gazetelerin şikayet köşelerinde konuyu gündeme getiriyorlar. Uygulamaya tereddütle yaklaşan vatandaşlara belediye yetkilileri ağacın dibine bir kova su döküp deneme yapmalarını tavsiye ettiler.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı