Reklam
Reklam

Piyasalar hala kötümser! İşte ilk rakamlar...

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), dün yaşanan satış baskısının ardından güne hafif alımlarla başladı. 1.90'ı da geçen dolar, rekora gidiyor.

Piyasalar hala kötümser! İşte ilk rakamlar...
Piyasalar hala kötümser! İşte ilk rakamlar...
Reklam

Endeks, 215 puan artışla 50.958 puandan açıldı. Açılış itibari ile hisse senetleri ortalama yüzde 0.43 oranında değer kazandı.

İMKB, dün yurtdışından bağımsız negatif bir baskı altında kaldı. Özellikle dolardaki talebin tedirgin etmesi yukarı tepkilerin geçici olmasına sebep oldu.

Analistlere göre; iyimser olmak için gerek global gerekse içsel bir neden görünmüyor. Ara tepkiler satış için değerlendirilebilir. Dolara olan talebin yerli olduğu konuşulsa da, yıl sonuna doğru yabancıların piyasadan kısmen çekilme çabası da olabileceği vurgulanıyor.

Uzmanlara göre; teknik olarak bugün 51.400’e kadar bir tepki olabilir, ama tepki hareketi sonrasında gerileme devam edebilir. Bu açıdan dikkatli olmak gerekiyor.

Bugün İzlenecek Datalar
09:00 - Almanya, Ekim ayı ÜFE
09:00 - Almanya, GFK tüketici güven endeksi
11:00 - Almanya, Ekim ayı CB öncü göstergeler endeksi
11:00 - Almanya, IFO güven endeksi
14:45 - ABD haftalık mağaza satışları
15:30 - ABD, Kasım ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri
17:00 - Türkiye, Hazine Kasım ayı toplam borç stoku

DOLAR REKORA GİDİYOR
Dolar, yurtdışında bulduğu destekle birlikte yurtiçinden gelen taleple birlikte yeninden 1.90'ı geçti.

İstanbul serbest piyasada dolar 1,9020, avro 2,4750 liradan güne başladı.

Kapalıçarşı'da 1,8960 liradan alınan dolar 1,9020 liradan satılıyor. 2,4690 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,4750 lira olarak belirlendi.

Serbest piyasada önceki kapanışta doların satış fiyatı 1,8990 lira, avronun satış fiyatı ise 2,4740 lira olmuştu.

Uzmanlar, dolar/TL'nin 1,87’nin altına gelmedikçe 1,91 seviyesi civarındaki zirvesini geçerek 1,94-1,95 seviyelerine doğru yükseliş potansiyelini sürdüreceğini düşünüyor.

Parite ise, 1,30’ların üzerine çıkma ve orada tutunabilme yönündeki çabasını bu sabah da sürdürüyor. Paritede ilk işlemler 1.3015 seviyelerinden geçiyor.

Paritenin 1,30’ların üzerinde tutunması, yeniden 1,33’lere doğru bir tepki hareketi için temel oluşturabileceğinden çok önemli. Diğer taraftan 1,30’larda tutunmayı başaramayann paritenin ise, aşağıda hedefi 2011 yılı başında görülen 1,26 seviyeleri olacak.

Altın - Petrol
Altının onsu 1597.50 dolar civarında bulunuyor.

ICE'de Brent ham petrolü vadeli kontratlarında fiyatlar, Orta Asyalı petrol üreticisi Kazakistan'ın arzında aksama olmasına yönelik riskler ve uygulanan yaptırımların İran'ın petrol üretimini cari seviyelerde sürdürmekte zorlanmasına yol açmaları nedeniyle yükseliyor.    

ICE'de Şubat vadeli Brent petrolünün varil fiyatı düne göre 0.82 dolar artışla 104.46 Dolar seviyesine kadar çıktı.

Bu sabah itibari ile en yakın vadeli NYMEX kontratında petrol fiyatı ise 94.43 dolar civarında bulunuyor.

DIŞ BORSALARDA SON DURUM!
Kuzey Kore lideri Kim Yong İl’in ölümü ve geçtiğimiz haftanın son iş gününde, piyasalar kapandıktan sonra gelen Fransa’nın not görünümünün düşürülmesi, dün, Asya’dan başlayan satış dalgası ile borsaların açılmasına neden oldu.

Ancak ilerleyen saatlerde Avrupa ve ABD piyasalarında toparlanma olsa da gün sonunda düşüşler ile kapandılar.

Özellikle ABD’de gelen satışlarda bankacılık sektörü için FED’in Basel III kuralları çerçevesinde bankalara ilişkin yeni düzenlemelere gideceği haberi etkili oldu.
 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri