Reklam
Reklam

Reçetelerde israf yapılıyor

Maliye Bakanı Şimşek, "AB ülkelerinde hastaneye giden her yüz kişiden 35'ine, Türkiye'de ise 85'ine reçete yazılıyor. Burada bir israf söz konusudur" dedi

Reçetelerde israf yapılıyor
Reçetelerde israf yapılıyor
Reklam

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AB ülkelerinde hastaneye giden her yüz kişiden 35’ine, Türkiye’de ise 85’ine reçete yazıldığını belirterek, "Burada bir israf söz konusudur. İlaçta katılım payları bu açıdan önemlidir. Gelir maksatlı bir yaklaşım söz konusu değildir" dedi.

TBMM Genel Kurulunda 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın maddelerinin görüşülmesine devam ediliyor. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sağlık konusunda Türkiye’de devrim yapıldığını söyledi. Sağlığa erişimin ve sağlık hizmetlerinin kapsamının çok genişlediğini belirten Şimşek, sağlığa tahsis edilen bütçe imkanlarının 6,5 kat artırıldığını dile getirdi.

Vatandaşa bu hizmetleri sürdürülebilir bir şekilde götürmeye çabaladıklarını ifade eden Şimşek, "Sürdürebilirlik de önemli bir boyuttur. AB ülkelerinde hastaneye giden her yüz kişiden 35’ine reçete yazılırken Türkiye’de 85’ine reçete yazılıyor. Burada bir israf söz konusudur. Talep yönetimi bu açıdan önemlidir. İlaçta katılım payları bu açıdan önemlidir, başka amacı yoktur. Gelir maksatlı bir yaklaşım söz konusu değildir" dedi.
Doğaya saygılı şekilde ülkenin suyunun elektriğe dönüştürülmesinin çok önemli olduğunu belirten Şimşek, "Türkiye enerjide dışa bağımlı. Bir denge içinde çalışmaların devam etmesi gerekiyor. Tüm dünyada HES’ler yapılıyor, ülkemizde de yapılıyor, yapılması da gerekir. Ama burada da doğaya saygılı olmamız lazım ama mutlaka enerjide dışa bağımılığı azaltmamız lazım" diye konuştu.
 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı