Reklam
Reklam

Babasının öldüğü gün dünyaya gözdağı

Liderleri Kim Jong-İl'in öldüğünü açıkladığı gün Kuzey Kore, kısa menzilli füze denemesi yaparak başta Güney Kore olmak üzere tüm dünyaya gözdağı verdi.

Babasının öldüğü gün dünyaya gözdağı
Babasının öldüğü gün dünyaya gözdağı
Reklam

Güney Kore basınına göre, Kuzey Kore, Kim Jong-İl'in öldüğünü duyurduktan hemen sonra ülkenin kuzey kıyılarında füze denemesi yaptı.

Yonhap haber ajansına açıklama yapan Güney Koreli bir askeri yetkili, füze denemesinin Kim Jong-İl'in ölümüyle bağlantılı olmadığını iddia etti.
 
SON DİKTATÖR HENÜZ 20'Lİ YAŞLARDA
Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in geçtiğimiz cumartesi günü yerel saatle 08.30'de bir tren yolculuğu sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği iddia edildi. K.Kore televizyonu Kim Jong-İl'in halefinin 20 yaşındaki oğlu Kim Jong Un olduğunu duyurdu.
 
Kuzey Kore devlet televizyonu ölen Kim Jong-İl'in yerine 20'li yaşlardaki oğlu Kim Jong Un'un geldiğini "Büyük Halef" sözcükleriyle duyurdu.
 
Babası Kim Il Sung'ın 1994 yılında ölümünün ardından iktidara gelen Kim Jong-İl hastalığı nüksedince Eylül 2010'da üçüncü oğlu Kim Jong Un'u halefi olarak seçmişti. O tarihe kadar basında ter bir fotoğrafı dahi yayınlanmayan Jong Ud sık sık görülmeye başladı.
 
Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA da, cenaze törenine Kim Jong Un'un liderlik yapacağını duyurdu. Bu durum, Kuzey Kore'de kimin lider olacağının göstergesi olarak sayılıyor.
 
Kuzey Kore lideri öldü spiker ağladı
Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl'in hayatını kaybettiğini devlet televizyonu spikeri gözyaşlarına boğularak açıklarken Kim Jong-İl'in ölümü sonrası tren istasyonlarında, sokakta, iş yerlerinde, okullarda ve devlet dairelerinde topluca ağlayan insanların görüntülerine yer verildi.
BABADAN OĞULA HANEDANLIK
Ülkesini dışa kapalı biçimde 1994 yılından beri demir yumrukla yöneten Kim Yong-il, nükleer silah peşinde koşarak bölgesel güvenlik korkuları salmıştı. Ülkesinde "Sevgili Lider" olarak anılan Kim, iktidarı 1994'te babası ve Kuzey Kore devletinin kurucusu Kim İl-sung'dan devralmıştı. Kim Yong-il'in 28 yaşındaki oğlu Yong-un'un liderliği devralması beklenirken, bunun gerçekleşmesi halinde Kuzey Kore'de liderlik üçüncü kez babadan oğula geçecek.
 
GÜNEY KORE'DE ACİL TOPLANTI
Güney Kore haber ajansı Yonhap, Kim Yong-il'in öldüğünün açıklanmasıyla birlikte Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın başkanlık sarayında Ulusal Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdığını bildirdi.
 
OBAMA TELEFONA SARILDI
ABD Başkanı Barack Obama ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong İl’in ölümünün ardından Kore Yarımadası’ndaki durumu ele almak üzere telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.
 
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, "(Amerika saatiyle) Bu gece yarısı Başkan Obama, Kim Jong İl’in ölümünün ardından Kore Yarımadası’ndaki durumu ele almak üzere Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile telefon görüşmesi yaptı" ifadesi kullanıldı.
 
Açıklamada şunlar kaydedildi: "Başkan Obama görüşmede, ABD’nin Kore Yarımadası’nın istikrarına ve yakın müttefikimiz Kore Cumhuriyeti’nin güvenliğine güçlü bağlılığımızı yeniden teyit etti. İki lider, gelişmelerin seyri boyunca yakın temas halinde kalmaya devam etme ve kendi ulusal güvenlik ekiplerine yakın koordinasyonu sürdürmeleri talimatı verme hususunda mutabık kaldılar."
 
ÜLKEDE YAS İLAN EDİLDİ
Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl’n ölümünün ardından yerine en genç oğlu Kim Jong-Un’un geçeceği bildirildi.
 
Kuzey Kore’nin resmi basın kuruluşu Kore Basın Merkezi Ajansının (KCNA) açıklamasına göre, Kim Jong-İl’in yerine geçmek üzere 30 yaşından küçük, en genç oğlu Kim Jong-Un belirlendi.
 
Nükleer silaha sahip ancak diplomatik açıdan tecrit edilmiş ve can çekişen bir ekonomiye sahip Kuzey Kore’nin ülkeyi demir yumrukla 1994’ten beri idare eden lideri Kim Jong İl, resmi biyografisine göre, öldüğünde 69 yaşındaydı.
 
Spiker devlet televizyonundan Kim’in ölüm haberini gözyaşları içinde okurken, televizyondan Kuzey Kore halkının liderlerinin ardından bazen histeri krizi şeklinde üzüntülerini ifade ettikleri gösterildi.
 
Kuzey Kore resmi medyası, Kuzey Korelilerden, Kim Jong-Un’u yeni liderleri olarak kabul etmeleri çağrısı yaptı.
 
Tarihin tek komünist hanedanlığı Kuzey Kore’de Parti’nin tüm mensupları, işçiler, askerler ve halktan, "yoldaş Kim Jong-Un’a sadık olmaları, partinin birleşik cephesini, orduyu ve kamuyu korumaları ve güçlendirmeleri" istendi.
 
Kim Jong-İl’in cenaze töreni 28 Aralık’ta başkent Pyongyang’da yapılacak.
 
Kuzey Kore yöneticileri, 17’sinden 29 Aralık’a kadar ülkede ulusal yas ilan ettiler.
 
Bu arada, Güney Kore’nin ardından Japonya’da da hükümet, Kim Jong-İl’in ölümünün ardından acil olarak toplandı.
 
Kuzey Kore liderinin ölümü, Asya borsalarında düşüşe de yol açtı.
 
HAYATI VE LİDER OLUŞU
"Büyük fiziksel ve zihinsel sebeplerden" 69 yaşında hayatını kaybeden Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, 16 şubat 1942’de doğdu. Kim, 1960’da Kim İl Sung Üniversitesinde siyaset ve ekonomi bölümüne başladı. Bu okuldan dört yıl sonra mezun oldu.
 
Kim, mezuniyetinin ardından 1964 yılında Kore İşçi Partisinin merkez komitesinde çalışmaya başladı. Kim, 1973 yılının şubat ayında komitenin sekreteri olarak seçildi ve bir yıl sonra Merkez Komitesi Siyasi Büronun üyesi oldu.
 
Ekim 1980’den beri Politbüro üyesi olan ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi sekreteri ve Merkez Askeri Komisyonu üyesi olan Kim, 1982 ile 1998 yılları arasında Yüksek Halk Meclisi yardımcısı olarak seçildi.
 
Aralık 1992 ile Nisan 1993 yılları arasında Kore Halk Ordusu Başkumandanlığı yapan Kim, ayn zamanda Ulusal Savunma Komisyonu Birinci Başkan Yardımcılığı, ardından da Başkanlık görevlerini yürüttü.
 
Kim Jong İl, 8 Ekim 1997’de Kore İşçi Partisi genel sekreterliğine seçildi.
 
Ayrıca Kim’e 1975 ve 1982 yıllarından onursal bir unvan olan "Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti Kahramanı" unvanı verildi.
 
Kim’e ayrıca Nisan 1992’de Kuzey Kore Mareşali unvanı da verilmişti.
PURO, İÇKİ VE LEZZETLİ YEMEKLERE DÜŞKÜNDÜ
Kuzey Kore’nin bir dakikası bir dakikasına uymayan gizemli lideri Kim Jong İl, demir yumruğu ve nükleer silahlara olan tutkusuyla 17 yıl boyunca dünyaya korku saldı.
 
69 yaşında kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren Kim, 1994 yılında babasının ölümünün ardından iktidara geçti.
 
Güney Kore ve ABD’ye yönelttiği sayısız tehdit nedeniyle bölgede yeni bir savaş başlatmasından korkulan Kim, etkili bir konuşma tarzına sahip ve yorulmak bilmeyen bir hatip olarak tanınıyordu.
 
Bill Clinton’ın başkanlığı sırasında Pyongyang’a iki kez ziyarette bulunan eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Kim’i son derece zeki ve kültürlü bir lider olarak nitelemişti.
 
Clinton’ın ardından 2002’de seçilen George W. Bush ise Kuzey Kore liderini nükleer silah üretmek için halkını aç bırakan bir "tiran" olmakla suçlamıştı.
 
Uluslararası arenada pek sevilmeyen Kim, vatandaşlarının ise "sevgili lideri" idi.
 
Kim, puro, konyak ve lezzetli yemeklere olan düşkünlüğüyle tanınıyordu.
 
Uçak korkusu nedeniyle sadece trenle seyahat eden Kim, yurt dışı ziyaretlerden de kaçınıyordu. 2001 yılında Moskova’yı ziyaret etmesi gerektiğinde Kim, tüm yolu iki ayda trenle giderek herkesi şaşırtmıştı.
 
Temmuz-Ağustos 2001’deki yolculuk sırasında Kim’e eşlik edenler arasında bulunan eski Rus elçisi Konstantin Pulikovsky, "Orient Express" adlı kitabında Kim’in 16 vagonluk özel trenine kasa kasa Fransız şarabı yüklendiğini yazmıştı.
 
Pulikovsky, tren daha varmadan istasyonlara canlı ıstakozların gönderildiğini belirtmişti.
 
Kuzey Kore liderinin suşi şefi Kenji Fujimoto, 10 bin şişeden oluşan bir şarap mahzeni olan Kim’in her hafta köpekbalığı yüzgecinden yapılan bir çorba içtiğini söylemişti.
 
Şefe göre gece yarısı başlayıp sabaha kadar süren ziyafetlere ev sahipliği yapan Kim’in en uzun ziyafeti 4 gün sürmüş.
 
Medeni durumu konusunda ayrıntılı bilgi olmayan Kim’in bir kez evlendiği ve en az 3 kadınla birlikte olduğu sanılıyor. Kim’in, bu kadınların ikisinden üç oğlu, bir diğerinden ise kızı olmuştu.
 
En büyük oğlu olan 38 yaşındaki Kim Jong Nam, Disney parkına gitmek için sahte kimlikle Japonya’ya girmeye çalışırken yakalanınca babasının gözünden düşmüştü.
 
Kim, 2010’da 20’li yaşlardaki üçüncü oğlu Kim Jong Un’u varisi ilan etmişti.
 
Yaklaşık 1,55 metre boyundaki Kim, uzun boylu görünmek için platform topuklu ayakkabılar giyiyor ve permalı saçlarını kabartıyordu. Gri ve yeşil renkli tulumlar tercih eden Kim, kıyafetlerini mutlaka güneş gözlükleriyle tamamlıyordu.
 
Sinemaya olan düşkünlüğüyle tanınan Kim, ülkesinde film endüstrisinin gelişmesi için çaba harcamıştı.
 
-Kuzey Kore ile Kim Jong İl’in hayatındaki önemli tarihler şöyle:
 
-15 Nisan 1912: Kuzey Kore’nin kurucusu Kim İl Sung, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da dünyaya geldi.
 
-16 Şubat 1942: Kuzey Kore’nin resmi tarihine göre Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, Kore yarım adasındaki en yüksek tepe olan Paektu dağındaki bir gerilla kampında dünyaya geldi. Bazı kaynaklara göre ise Kim Sibirya’da bir köyde 1941’de dünyaya geldi.
 
-9 Eylül 1948: Kim İl Sung, Kore yarımadasının kuzey yarısında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni kurdu.
 
-25 Haziran 1950: Kuzey Kore, Güney Kore’yi işgal etti.
 
-27 Temmuz 1953: Kore Savaşı yapılan ateşkes anlaşmasıyla barış anlaşması imzalanmadan sona erdi.
 
-Eylül 1973: Kim Jong İl İşçi Partisi’nin, parti teşkilatı, yönlendirme ve propaganda işleri sekreteri olarak partinin iki numaralı ismi oldu.
 
-Şubat 1974: Kim Jong İl İşçi Partisi Merkez Komitesinin Siyasi Bürosuna seçilerek, resmen Kuzey Kore’nin gelecekteki lideri oldu.
 
-10 Ekim 1980: Kim Jong İl’in partinin gelecekteki lideri olacağı, diğer önemli görevleri de üstlendiği İşçi Partisi’nin kongresinde halka ilan edildi.
 
-8 Ocak 1983: Kim Jong İl’in üçüncü ve en genç oğlu Jong Un dünyaya geldi.
 
-24 Aralık 1991: Kim Jong İl Kore Halk Cumhuriyeti Ordusunun En Üst Rütbeli Komutanı seçildi.
 
-Nisan 1993: Kim Jong İl Ulusal Savunma Komisyonu başkanı seçildi.
 
-8 Temmuz 1994: Kim İl Sung’un kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi üzerine iktidar Kim Jong İl’e geçti.
 
-8 Ekim 1997: Kim Jong İl İşçi Partisi Genel Sekreteri seçildi.
 
-Ağustos 2008: Kim Jong İl’in inme geçirdiği bildirildi.
 
-21 Temmuz 2010: ABD, Pyongyang yönetimini nükleer silahlanmadan vazgeçirmek amacıyla Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımları uygulamaya koydu.
 
-28 Eylül 2010: Kim Jong Un 4 yıldızlı general rütbesine getirildi ve İşçi Partisi’nde liderlik rolleri verildi. Kore medyasında ilk kez adı geçen Kim Jong Un’un aldığı terfiler ülkenin yeni lideri olarak belirlendiğinin teyidiydi.
 
-10 Ekim 2010: Kim Jong Un, ülkede düzenlenen en büyük askeri geçit töreninin yapıldığı İşçi Partisi’nin 65. kuruluş yıl dönümünde ilk kez halk karşısına çıktı.
 
-11 Ekim 2010: Kim Jong İl’in kumar düşkünü oğlu Kim Jong Nam, Çin’in başkenti Pekin’de TV Asahi adlı Japon televizyonuna verdiği mülakatta, iktidarın baba bir anne ayrı kardeşine, babadan oğula geçme yöntemiyle bırakılmasına karşı olduğunu açıkladı. Gözlemcilere göre vaktinin büyük çoğunluğunu ülke dışında geçiriyor olması nedeniyle Kim Jong Nam’ın sözlerinin bir değerinin bulunmuyordu.
 
-16 Şubat 2011: Kim Jong İl 69. doğum gününü kutladı.
 
-15 Nisan 2011: Kuzey Kore’nin müteveffa kurucusu Kim İl Sung, doğumunun 99. doğum yıl dönümünde, "Güneş Günü" adı verilen ülkenin en önemli tatil gününde düzenlenen törenlerle anıldı.
 
-18 Aralık 2011: Kim Jong İl’in 69 yaşında öldüğü Kuzey Kore’nin başkentinden yayın yapan devlet televizyonundan ilan edildi.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı