Reklam
Reklam

Meğer Avrupalılar internete girmiyormuş

Eurostat’ın araştırmasına göre Avrupa'da 16-74 yaş arasındaki kişilerin yüzde 24’ü hiç çevrimiçi olmadı.

Meğer Avrupalılar internete girmiyormuş
Meğer Avrupalılar internete girmiyormuş
Reklam

Avrupa Birliği (AB) istatistik kuruluşu Eurostat'ın araştırmasına göre, bölgede 16-74 yaş arasındaki kişilerin yüzde 24'ü, yani yaklaşık dörtte biri hiç çevrimiçi olmadı. Bu, 2006 yılındaki yüzde 42'lik oranda bir toparlanma süreci olduğunu gösteriyor.

Listenin başında Romanya yer alıyor. Romanya vatandaşlarının yüzde 54'ü netten uzak. Bu oranın en düşük olduğu ülke ise nüfusunun yüzde 5'i internet kullanmamış olan İsveç. 27 ülkenin yer aldığı listede İngiltere ise yüzde 11'lik oranıyla altıncı sırada yer aldı.

Veriler, web dostu kuzey ve nispeten fakir güney ve doğu ülkeleri arasında internet boşluğunun büyüdüğünü ortaya koyuyor. AB'nin 'Avrupa'nın Dijital Gündem Stratejisi'nin hedefi, internetle hiç tanışmamış insan sayısını 2015 yılında yüzde 15'lere indirmek.

Araştırma Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde 149 bin 331 hanede 214 bin 580 kişiyle gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre, AB vatandaşlarının yarısından fazlası interneti en azından her gün kullanıyor. Üçte ikilik bir bölüm ise interneti haftada en az bir kez kullanıyor. İnternetin düzenli kullanımında erkekler haftada en az 1 bağlantıyla yüzde 75 oranıyla önde. Bayanlarda ise bu oran yüzde 65.

Araştırmada, internet erişimi olan konut sayısı da ele alındı. Bağlantı sahibi konutların oranı yüzde 94 ile Hollanda'da en üst seviyede bulunuyor. Bunu yüzde 91 ile İsveç ve yüzde 90 ile Danimarka izliyor.

Buna karşılık, aynı oran Bulgaristan'da yüzde 45, Romanya'da yüzde 47 seviyesinde. İngiltere'de rakam yüzde 85.

Araştırmada genişbant kullanımının yaygınlaştığı da görülüyor. Buna göre AB'de konutların yüzde 68'i hızlı bağlantılara sahip. Bu oranın 2006 yılındaki yüzde 30'a göre 2 kat artmış olması dikkat çekici.

E-ticarette ise İngiltere ön sırada yerini alıyor. Ülkede internet kullanıcılarının yüzde 82'si geçen 12 ay içinde internetten ürün veya hizmet alımı yapmış. E-ticaretin AB kapsamındaki ortalaması ise yüzde 58.

AB'nin bütününde, araştırmaya göre, internet kullanıcılarının yüzde 56'sı haberleri internetten okuyor, yüzde 54'ü sağlık odaklı bilgiler arıyor, yüzde 53'ü sosyal ağlara üye, yüzde 10'u da çevrimiçi oy vermiş veya çevrimiçi bir araştırmada rol almış.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı