Reklam
Reklam

Bursa için korkutan açıklama

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Türkiye’de depremin hala önceden tespit edilemeyeceğini söyleyen hocalar bulunduğunu, bilimsel olarak bu değerlendirmenin son derece yanlış olduğunu ileri sürdü.Bursa’da Görükle’den Kestel’e kadar olan bölgede 23-24 kilometrelik bir fay yamulması tespit ettiklerini belirten Gündoğdu, ’Bu yamulma depremin belirtilerinden birisidir.’ dedi.

Bursa için korkutan açıklama
Bursa için korkutan açıklama
Reklam
Bursa Akademik Odalar Birliği Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen "Bursa’nın Kentleşme Modeli ve Deprem Gerçeği" panelinde, depreme karşı alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı.
 
Panele konuk olarak katılan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Bursa’da alınması gereken tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu. Bursa’da Görükle’den Kestel’e kadar olan bölgede 23-24 kilometrelik bir fay yamulması tespit ettiklerini belirten Gündoğdu, "Gemlik’in daha önce tehlikeli bir yer olduğunu söylemiştik ancak bu yamulma daha farklı. 1855 yılında olan depremdeki fayın yamulması sonucunda olan bir bulgu. Bu yamulma depremin belirtilerinden birisidir.
 
Orada bir enerji birikmesi olduğu ortaya çıkıyor. Bu bölgede ciddi bir araştırma yapılmalıdır. Fayın nereden geçtiği tespit edilmelidir. ’Boyu, cinsi nedir?’ gibi sorulara cevaplar verilmelidir. Geniş çaplı bir çalışmaya ihtiyacımız var" dedi.
 
Depremle ilgili çeşitli belediyelerin girişimleriyle faaliyetlerde bulunduklarını ancak çalışmalarını sekteye uğratan yaklaşımlar olduğunu vurgulayan Gündoğdu, "Hala depremin önceden belirlenemeyeceğini söyleyen hocalarımız var. Bilimsel olarak bu kelime son derece yanlıştır. Bilimle uğraşan bir insanın olmazı yoktur. Açıklayamadığın vardır, açıklayabildiğin vardır. Açıklayamadığını bir başkası açıklayabilir. Bilim böyle yürür. ’Olmaz’ diye bir kelime bilimsel literatürde yoktur. Bu görüşler bizi üzüyor" ifadelerini kullandı.
 
Deprem gerçeği karşısında Bursa’da kentsel dönüşümlere hız verilmesi gerektiğini ifade eden Gündoğdu, yenini imar kanunu çıkarılması ve bu işin anayasası olacak düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Doğan ise, depremin ne zaman olacağının bilinmediğini ancak etkilerinin ne olacağını çok iyi bildiklerini vurguladı. Bilimsel bulguların ortada olduğunu belirten Doğan, kentsel dönüşümün bir an önce yapılmasını talep etti.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı