Reklam
Reklam

Sağlıkta 3+1 dönemi

Hükümet, artan ilaç giderlerini frenlemek için peş peşe önlem alıyor. Önce ilaç fiyatlarında yüzde 7.5 indirime gidildi, şimdi de yasal düzenleme geliyor.

Sağlıkta 3+1 dönemi
Sağlıkta 3+1 dönemi
Reklam

Cuma günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan yasa tasarısı ile ilaç tüketiminin azaltılması planlanıyor. Buna göre sadece devlet hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinin yazdığı reçetelerden alınan 3 liralık katkı payı aile hekimleri ve sağlık ocaklarının yazdığı reçetelerden de alınacak. Bürokratlar, reçete sayısının geçen yıla göre yüzde 13 oranında arttığını belirtirken; reçetelerin yüzde 46'sını aile hekimlerinin yazdığına dikkat çektiler. Ayrıca ilaç giderlerinin yüzde 40'ının da yine aile hekimlerinin yazdığı reçetelerden kaynaklandığını vurguladılar.  Türkiye genelinde 20 bin 500 civarında aile hekimi görev yapıyor.

3 KUTUYU GEÇEN 1 LİRA DAHA ÖDEYECEK
Yeni düzenleme ile her bir reçetedeki ilaç sayısının 3 kutuyu geçmesi durumunda ilave her kutu için 1 lira daha ücret ödenecek. Böylece 4 kutu ilaç yazdıran bir vatandaş, 3 lira reçete ücretine ek olarak 1 lira ödeyecek.

4 KUTU İLE SINIRLANACAK
Tasarıya eklenmesi planlanan bir diğer düzenleme ise bir reçeteye yazılan ilaç sayısının sınırlandırılması. Buna göre bir doktor, bir reçeteye en fazla 4 ilaç yazabilecek. Daha önce uygulanan ancak Danıştay tarafından iptal edilen bu düzenlemenin ilaç israfının önlenmesinde büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

BÜTÇE 1.1 MİLYAR AŞILDI
İlaçta uygulanan global bütçedeki 1.1 milyar liralık aşımı karşılamak için Kasım ayında 6 bin 700 ilacın fiyatı yüzde 7.5 oranında indirilmişti. Ancak sektörün bu indirime karşı çıkması üzerine yaklaşık 350 ilaçta indirim oranı geri alınacak. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu, hem 350 ilaçtaki indirimin geri alınması dolayısıyla ortaya çıkan açığı kapatmak hem de vatandaşın gereksiz ilaç kullanımını önlemek için 'tüketim' tarafında da önlemin şart olduğuna dikkat çekiyor.

Bu yılın 10 ayında yazılan toplam reçete sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.4 oranında artarak, 221.4 milyondan 251 milyon adete ulaştı. 10 aylık dönemde ilaç harcamaları ise yüzde 5.3 artarak 11.6 milyar TL oldu.

TEDAVİ GİDERİ YÜZDE 18 ARTTI
2010 yılında kamu, özel ve üniversite hastanelerine giden sayısı 278 milyon iken; tedavi giderleri için 18.5 milyar lira harcandı. Ayaktan muayene olan hasta sayısı ise 262 milyon; tedavi giderleri de 9 milyar oldu.

2011 yılının 10 aylık döneminde sağlık ocakları ve aile hekimleri hariç, hastaneye giden kişi sayısı yüzde 15 artarken; bunların tedavi giderleri yüzde 18 artarak 18 milyara ulaştı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri