Reklam
Reklam

Karta değil müşteriye limit

Bankalar, karta onay vermeden önce müşterinin kredi değerini ölçecek, limitler ise kişinin maaş ve sabit gelirine göre verilecek.

Karta değil müşteriye limit
Karta değil müşteriye limit
Reklam

Kredi kartına "tek limit" konulmasına ilişkin konuyu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gündeme aldı. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'in de "tek limit" önerisine sıcak baktığı öğrenilirken, bu uygulama için Bankalar Yasası'nda değişiklik gerekiyor. Sabah'ın haberine göre 2012'de devreye girmesi beklenen uygulamayla ilgili olarak BDDK yetkilileri ise kısa vadede "karta değil müşteriye limit" getirilebileceğine dikkat çekiyor. Ekonomiyi soğutmak için krediler sınırlandırılmaya çalışılırken, kredi kartlarına tek limit uygulaması tartışılmaya başladı.

BDDK'nın görüşe açtığı Kredi Riski Yönetimi taslağına göre bankalar kredi kartlarına onay vermeden önce müşterinin kredi değerliliği saptanacak. İstikrarlı geliri olmayanların kart taleplerinde, geri ödeme güçleri, dönem borcu limitini düzenleyen uygulamalar oluşturulacak. Kredi kartı hesaplarında risk seviyesi, limit kullanım düzeyi, nakit çekim ve ödemelerde gecikme sıklığı, ödenmemiş borçların varlığı dikkate alınacak. Risk seviyesi yüksek müşterilerde, kredi kartı kullanım limiti azaltılacak. Bankalar, kredi kartı talep edenlerin kredi davranışlarını izleyecek.

GELİRE GÖRE HARCAMA
BDDK yetkilileri tek limit uygulamasının tartışmalara neden olacağını belirtirken, şu değerlendirmeyi yaptı: "Tek başına limit sınırlamasına yönelik bir çalışmamız yok. Kredi Riski Yönetimi Tebliği konusunda değişiklikler öngörüyoruz. Bunu da temmuzda görüşe açtık. Çalışmalarımız devam ediyor. Gelire ve harcamasına bakılıp, müşterinin bir limiti olur."
 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı