Reklam
Reklam

Gıda sektörüne 150 bin yeni eleman aranıyor

Türkiye'de her yıl ortalama yüzde 15 büyüyen gıda sektörü, 2012 yılında da büyümesini sürdürürse 150 bin yeni kişiyi istihdam edecek. Türkiye'de bugün 977 bin kişinin gıda sektöründe çalıştığı, sektörün en çok iş ilanı yayınlayan ilk 10 sektör arasında yer aldığı kaydedildi.

Gıda sektörüne 150 bin yeni eleman aranıyor
Gıda sektörüne 150 bin yeni eleman aranıyor
Reklam

İnsan kaynakları uzmanları, ekonominin lokomotif sektörlerinden gıda sektörünün, yaklaşık 60 milyar liralık bir pazar büyüklüğüne sahip olduğunu, 73 milyon nüfus ve 30 milyon turistle birlikte yaklaşık 100 milyon kişiyi doyurduğunu açıkladılar. Uzmanlara göre, iş arayanların bu yıl daha fazla başvuru yaptığı gıda sektöründe en çok arananlar pozisyonlarının başında gıda mühendisliği geliyor.

2008 yılı içerisinde 5 bin kişinin işsiz kaldığı gıda sektörü, bugün 977 binden fazla kişiye çalışma imkanı sağlanıyor. Araştırma kaynaklarının verilerine göre gıda en çok ilan yayınlayan ilk on sektör arasında. İş arayan adayların da ilgisini çeken bu büyüme ile birlikte yıl içerisinde başvurular yüzde on altı oranında artış gösterdi. Son 6 ayda insan kaynakları ilanlarında gıda sektörünün en çok eleman aradığı iş alanı yiyecek içecek hizmetleri. En çok başvuru alan iş alanı satış ve pazarlama, en çok başvuru alan pozisyon satış temsilcisi oldu.

Sektörde en çok ilan yayınlanan 10 pozisyon ise, "Gıda mühendisi, garson, satış temsilcisi, muhasebe elemanı, aşçı, ziraat mühendisi, gıda teknikeri, sekreter, satınalmacı, bilgi işlemci" oldu.

Gıda şirketlerinin yöneticileri 2012 yılı planlarını anlatırken hemfikir oldukları konuların başında gıda sektöründe geçmiş zamanlara göre daha profesyonel bir altyapının olduğu geliyor. Bir pasta şirketinin insan kaynakalrı müdürü Günnur Ağır, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, "Şirketimizde bin 221 kişiyi istihdam ediyoruz. Bu yıl 396 kişiyi işe aldık. 2012'de faaliyete girecek yeni fabrikamız ile birlikte satış ağımızı genişleteceğiz. Şube sayımızı otuz yediden yüz elliye çıkarmayı hedefliyoruz. Hızlı gelişme, hizmet kalitesi açısından eğitim seviyelerinin düşüklüğü gibi farklı riskler ortaya çıkardı. 2010'da kurulan Pelit Eğitim Vakfı, sektöre uluslararası düzeyde işgücü yetiştirmek amacıyla Pastacılık-Aşçılık Okulları açmak için çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu.

Bir Köfte ve Lokantacılık Şirketinin Genel Müdürü Gürkan Donat, gıda sektörünün istihdam profiline ilişkin olarak "Artık gıda işletmecilerinin profilleri de değişti. Çırakların usta olup dükkan açmaları 'out', yurtdışında eğitim yapmış, sertifikalar almış ya da üst düzey yöneticilik yaparken gıdaya merak saran eğitimli yatırımcıların açtıkları işletmeler 'in' oldu. Bu durum rekabeti ateşledi ve kalite standartlarına yeni bir düzen getirdi" şeklinde konuştu.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı