Reklam
Reklam

Dink’in avukatları MİT’çilerin peşinde

Dink Ailesi’nin avukatları, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı sırada 19 Ocak 2007’de öldürülen Hrant Dink’le öldürülmeden önce İstanbul Valiliği’nde görüşerek tehdit ettikleri iddia edilen MİT mensuplarının peşini bırakmıyor

Dink’in avukatları MİT’çilerin peşinde
Dink’in avukatları MİT’çilerin peşinde
Reklam
Dink ailesi, Agos gazetesinde çıkan ’Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in yetimhaneden alınmış bir Ermeni kızı olduğu’ iddiasındaki haber üzerine gazeteci Hrant Dink’i İstanbul Valiliğinde ’uyardıkları’ ileri sürülen MİT görevlileri Özel Yılmaz ve Handan selçuk hakkında verdiği takipsizlik kararına itirazda bulundu.

Hrant Dink’in eşi Rakel, çocukları Delal, Arat ve Sera ile kardeşi Hasrof Dink’in itiraz dilekçesi, avukatları Fethiye Çetin ve Hasan Ürel aracılığıyla Sincan Ağır Ceza Mahkemesine verildi.
 
İtiraz dilekçesinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, MİT görevlileri Özel ve Selçuk hakkında 29 Ekim 2011’de verdiği kovuşturmaya yer olmadığına dair kararının bozulması istendi.
 
’GÖREVLERİNİ YAPMADILAR...’

Şüphelilerin Dink cinayetini engellemek, koruyucu ve önleyici tedbirler almakla kanunen yükümlü oldukları belirtilen dilekçede, ’Şüphelilerin eylemleri açıktır. Yasadan kaynaklanan görevlerini yerine getirerek önlem almış olsalardı Hrant Dink’in öldürülmesine engel olacaklardı. Olmadılar. O halde eylemleri ihmal yoluyla insan öldürmedir. Kasten insan öldürme eylemini ihmali davranışla işlemişlerdir’ denildi.
 
Avukatlar bu iddialarına bağlı olarak, sanıklar için zaman aşımı süresinin Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak 2007 tarihinden başlatılması gerektiğini de kaydettiler.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı