Reklam
Reklam

Çevre Bakanlığı Yılmaz’ı dinleyecek

Gemlik Gübre’nin yapacağı kimyasal yatırım, Ankara’nın da gündemine girdi. Gemlik Gübre AŞ’nin kimyasal depolama yatırımına tüm kesimlerden gelen tepkiler, ÇED raporuna onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda da yankı buldu. Bakanlık tepki gerekçelerini dinlemek için Gemlik Belediye Başkanvekili Yılmaz’ı Ankara’ya çağırdı.

Çevre Bakanlığı Yılmaz’ı dinleyecek
Çevre Bakanlığı Yılmaz’ı dinleyecek
Reklam
Dev amonyak tankları ile olası bir depremde Gemlik, hatta Bursa için büyük bir tehdit oluşturan Gemlik Gübre AŞ’nin, kimyasal depolama işletmeciliğini öngören yeni yatırım planına tepkiler Ankara’da da büyük yankı buldu.
 
Gemlik’teki yatırım için hazırlanan ÇED raporuna onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  konuyu gündeme getirip Gemlik Gübre AŞ’nin yeni yatırımına adeta savaş  açan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı Ankara’ya çağırdı. Refik Yılmaz , AKP Bursa Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bedrettin Yıldırım’ın ÇED raporu hakkında sunum yapmak için kendilerini çağırması üzerine  bugün Ankara’da temaslarda bulunacak.
 
MÜSTEŞARLA GÖRÜŞECEK... 

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz,  Başkent’te  Çevre ve  Şehircilik  Bakanlığı Müsteşarı ile  ilçeye yapılacak kimyasal  yatırımı görüşecek ve  yatırıma karşı çıkmalarının  nedenini anlatacak. Müsteşara geniş bir rapor sunacak olan Refik Yılmaz gerekçelerini de tek tek anlatacak. Ankara’ya gitmeden önce açıklama yapan Refik Yılmaz, konuyu TBMM gündemine de taşıyabileceklerini söyledi ve arzu edilmesi halinde Ankara’ya siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle de  gidebileceklerini belirtti. Yılmaz, ’Gemlik halkı yanımızda olduğu sürece, ÇED raporunun iptal edilip, kimyasal tankların yapımının durdurulacağını umut ediyoruz’ diye konuştu.
 
ERCAN: FACİA OLUR 

Gemlik Gübre AŞ’nin, kimyasal depolama işletmeciliğini öngören yeni yatırım planına Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan da önemli bir uyarı geldi.
 
Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ın davetlisi olarak önceki gün ilçeye gelen Ahmet Ercan,  yatrım girişimini  ’facia olur’  sözleriyle yorumladı. Ercan, ’Depremin siyaseti olmaz. Gemlik Gübre bu girişimi ile faciaya davetiye çıkarıyor’ dedi. Gemlik’in güneyinden ve kuzeyinden 2 adet fay kırığı geçtiğini hatırlatan Ercan,  ’Burada 6’nın üzerinde bir deprem üretilmesi bekleniyor. Tam kırığın üzerinde veya yakınında kimyasal depolama yapılması olası bir depremde bölge insanlığı adına facia, yıkım olur’  diyerek uyardı. 1999 Marmara depreminde Kocaeli Sanayi Bölgesi’ndeki yangınları hatırlatan Ahmet Ercan, Gemlik’e kurulması planlanan tankların çok daha büyük bir  risk oluşturduğunu vurguladı.
 
ALTEPE’DEN TAM DESTEK

Gemlik Gübre’nin yapacağı kimyasal yatırıma karşı mücadele veren Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de destek verdi. Gemlik Belediyesi’nin sakıncalı gördüğü bir konunun kendileri için de sakıncalı olduğunnu vurgulayan Başkan Altepe, ’Biz Büyükşehir olarak bu konuda onların yanındayız. Bize düşen bir şey varsa elimizden geleni yapmaya hazırız. Bursa’da çevreye zarar verecek çevre konusunda sıkıntı oluşturacak bir şey bizim de gündemimizde olmaz’ diye konuştu. Bursa’nın deprem bölgesi oldğuna dikkat çeken Recep Altepe, Amonyak tanklarının bulunduğu Gemlik Gübre’nin zaten sıkıntı yarattığını, yeni kimyasal yatırım yapılmasının tehlikeyi daha da artıracağını belirtti. Altepe, ’Biz Bursa’da bu tür sıkınıtılı konuların oluşmasını istemiyoruz. Bu konuyu Gemlik Belediyesi takip ediyor. Gemlik Belediyesi, gerekli yerlere gereken başvuruyu yapmıştır. Gemlik Belediyesi’nin bizden istediği bir şey varsa biz zaten onun gereğini yerine getiririz’ şeklinde konuştu.   


MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ..

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Gemlik Belediye Meclisi toplantı salonunda meclis üyelerini depreme karşı alınacak önlemler konusunda bilgilendirirken, Gemlik Gübre AŞ’nin yapacağı kimyasal yatırım için de ’felaket olur’ dedi. Başkan Yılmaz ise, Ankara’da Çevre Bakanlığı yetkililerine yatırıma neden karşı çıktıklarını anlatacaklarını söyledi.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı