Reklam
Reklam

O ilaçlara toplatılma kararı

Sağlık Bakanlığı, ’’Clavis panax’’, ’’Clavis’’ ve ’’Klavis panax’’ isimli ürünlerin toplatılmasına, reklamlarının acilen durdurulması için de RTÜK’e bildirimde bulunulmasına karar verdi.

O ilaçlara toplatılma kararı
O ilaçlara toplatılma kararı
Reklam
Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti adına yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığının ’Clavis Panax’, ’Clavis’ ve ’Klavis Panax’ isimli ürünlerin toplatılması kararıyla ilgili, ’Söz konusu adım oldukça önemli olmakla birlikte yeterli değil. Bireye özgü değerlendirmeler yapılmaksızın, bilimsel yetkinliğe sahip olmayan kişilerce herhangi bir denetime tabi olmayan mekanlardan ya da internet üzerinden tanıtımı ve satışı yapılan tüm bitkisel ürünlerin önüne geçilmeli’ değerlendirmesine yer verildi.
Açıklamada, Türk Eczacıları Birliğinin, Türk Eczacılar Birliği Akademisi tarafından yapılan araştırma sonucunda gıda takviyesi ürün olduğu iddiasıyla internet üzerinden satışı gerçekleştirilen ’Clavis Panax’ın, halk sağlığı açısından açık tehdit oluşturduğunu duyurduğu ve yetkilileri göreve çağırdığı anımsatıldı. Sağlık Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalar neticesinde Clavis Panax dahil, Clavis ve Klavis Panax adlı ürünlerin de satışının engellenmesi kararı alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
’Uyarımızın yankı bularak, sağlık otoritesini harekete geçirmesi memnuniyet verici bir gelişmedir. Ancak söz konusu adım oldukça önemli olmakla birlikte yeterli değildir. Bireye özgü değerlendirmeler yapılmaksızın, bilimsel yetkinliğe sahip olmayan kişilerce, herhangi bir denetime tabi olmayan mekanlardan ya da internet üzerinden tanıtımı ve satışı yapılan tüm bitkisel ürünlerin önüne geçilmelidir. İlaç ve ilaç etkisi gösteren her türlü ürün, Sağlık Bakanlığının onayından geçtikten sonra hekim tavsiyesi ve eczacı danışmanlığında bireylere ulaştırılmalı, bu ürünlerin satışı yalnızca eczanelerden gerçekleştirilmelidir. Zira halk sağlığını doğrudan etkileyen bu ürünlere erişim esnasında, ürünlerin kullanım şekli, miktarı ve süresi hakkında kişiye açık ve net bir bilgi verilmesi, mutlaka kişiye özgü bilgilendirmelerin yapılması gereklidir. Bunu hayata geçirebilmek ise ancak söz konusu alanda bilimsel eğitim almış eczacılar aracılığıyla mümkündür.’
Açıklamada, Türk Eczacıları Birliğinin konunun takipçisi olacağı vurgulanarak, bitkisel ürünlerin piyasaya sunulmasının standarda kavuşturulması için çalışmalara devam edeceği kaydedildi.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı