Reklam
Reklam

Bursalı 50 bin esnafa icra yolda

Bursa’daki esnaf ve sanatkarların bağlı bulundukları odalara 22 milyon lira borcu bulunduğunu belirten BESOB Başkanı Arif Tak, “Bu paraların tahsil edilmesi lazım. Yeni yılda icralar çalışabilir” dedi.

Bursalı 50 bin esnafa icra yolda
Bursalı 50 bin esnafa icra yolda
Reklam

Bursa Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, aidat borcu bulunan esnaf ve sanatkarları son kez uyardı.
 
Bu yıl kamu borçlarının yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Tak, “Esnaf ve sanatkarımız da söz konusu yapılandırmadan yararlandı. Ancak bir taraftan eski borçların ödenmesi diğer taraftan yeni borçların tahakkuk etmesi esnafı sıkıntıya soktu. Bursa’daki esnaf yapılandırdığı borcun yüzde 20-25’ini ödeyemiyor. Bunda işleri az olması da etkili oldu” diye konuştu.

Yasa hala çıkmadı

Siyasi partilerin esnaf ve sanatkarın sorunlarına daha fazla çözüm üretmesi gerektiğini ifade eden Arif Tak, “Marketler Yasası henüz çıkmadı. Esnafımızın bu konuda korunması gerekiyor. Ayrıca az gelirli esnaf ve sanatkarın vergiden muaf tutulmasını istiyoruz. Bu konuda da henüz sonuca ulaşamadık” dedi.

Çarşı anlaşamadı

Alışveriş merkezleri ile mücadele eden esnaf için bazı çözüm önerilerinin ortaya atıldığını, ancak uygulanamadığına dikkati çeken Tak, şöyle devam etti: “Kapalıçarşı, Uzunçarşı ve Koza Han’ın İstanbul’daki gibi haftanın her günü açık kalması gündeme geldi. Böylece AVM’lere giden olduğu gibi çarşıya da giden olur. Ancak çarşı esnafı kendi arasında bir bütünlük sağlayamadı.”  

Borçlar tahsil edilecek

BESOB’a bağlı 105 Oda’nın yaklaşık 80 bin üyeye sahip olduğunu kaydeden Arif Tak, bunlardan 50 bininin aidat borcunu aksattığını vurguladı. Söz konusu borcun faiziyle birlikte 22 milyon liraya ulaştığının altını çizen Tak, bu borçlar için af düzenlendiğini hatırlattı. Tak, “Ancak aftan yararlananların sayısı yüzde 10’u geçmedi. Yasal olarak aidatların tahsil edilmesi gerekiyor. 2012’de icra memurları çalışabilir” diye konuştu.

Önümüzü göremiyoruz

Yeni yılda Avrupa’da ve dünyada ciddi bir krizin beklendiğine işaret eden BESOB Başkanı Arif Tak, şunları söyledi: “Bu krizden Türkiye de etkilenebilir. Önümüzü net olarak göremiyoruz. Esnaf ve sanatkarımıza yeni yılda daha tasarruflu, sabırlı ve borçlanma konusunda dikkatli davranmalarını tavsiye ediyorum.”

Esnaf anayasasını yazıyor

BESOB Başkanı Arif Tak, yeni anayasa ile ilgili olarak bir çalışma yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bununla meslek kuruluşlarının üyelerine ruhsat verebilmelerini ve üyelerinin muhasebelerini tutabilmelerini istiyoruz. Çalışmada ayrıca denetim konusunda yetki ve üretim yapan işletmelere faizsiz kredi imkanı sunulmasını bekliyoruz” diye konuştu. Tak, söz konusu çalışmanın ay sonunda tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri