Reklam
Reklam

İsrail'den öfkelendiren Mescid-i Aksa kararı

İsrail yönetimi Kudüs'teki Haremüşerif'te ağlama duvarını Mescid-i Aksa'nın avlusuna bağlayan geçiş köprüsünü güvenlik gerekçesiyle kapatma kararı aldı. Bu karara tepki sert oldu. Filistinliler, "savaş ilanıdır" dedi.

İsrail'den öfkelendiren Mescid-i Aksa kararı
İsrail'den öfkelendiren Mescid-i Aksa kararı
Reklam

Aslında kapatılan kapıyı Filistinliler kullanmıyordu. Köprü sadece turistler ve İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girişi için kullanıyordu. Ancak müslümanların en önemli üçüncü cami olan Mescid-i Aksa üzerindeki en ufak bir deformasyon bile Filistinlileri çileden çıkarmaya yetiyor. Zira İsrail'in Mescid-i Aksa'yı yıkma planı, yerine kendi mabedlerini inşa etme hedefi, bunun için kutsal mekanın altında yıllardır yapılan kazı çalışmaları bu öfkenin bir nedeni. Filistinliler tüm parçaları birleştirdiğinde İsrail'in, Mescid-i Aksa'yı yıkmasından endişe ediyor.

İşte Mescid-i Aksa muhafızı olarak bilinen Kudüs'teki islami hareketin lideri Şeyh Raed Salah'ın İsrail'in Mescid-i Aksa üzerindeki planı hakkındaki açıklamaları.

İSRAİL MESCİDİ AKSA'NIN ALTINA BOMBA YERLEŞTİRDİ
"İsrail 1967'den bu yana Mescidi Aksa'nın altında kazı çalışmaları yürütüyor. Bugün Mescidi Aksa'nın bulunduğu Haremüşerif bölgesi UNESCO tarafından koruma altında fakat tüm bu korumaya rağmen İsrail, kazı çalışmaları sırasında Mescidi Aksa'nın altını boşalttı, çok sayıda tünel kazıldı, Mescidi Aksa'nın altındaki tünellere bomba yerleştirildi ve daha fazla bomba ve dinamit yerleştirilmek üzere bu tünellerin içine çukurlar açıldı."

İSRAİL 2020'DE MESCİDİ AKSA'YI YIKACAK
"İsrail amacı Mescidi Aksa'yı yıkıp yerine Süleyman Mabedini inşa etmek. Şu an Mescidi Aksa'nın yıkılması için tüm hazırlıklar yapılıyor, kutsal mekanın altına kazılan tünellere bomba ve dinamit yerleştiriliyor bir gün gelecek bu bombalar patlatılarak Mescidi Aksa yıkılacak ve İsrail Mescidi Aksa'nın bulunduğu yere Süleyman Mabedini inşa edecek. Bunun için geri sayım başladı. Mescidi Aksa'yı 2020 yılında yıkıp yerine Süleyman Mabedini açmayı planlıyorlar şu an görünen tarih 10 yıl sonrası yani 2020."

2010 YILI MESCİDİ AKSA'YI YIKMA PLANININ MİLADIDIR
"2010 yılı İsrail'in Mescidi Aksa planı için çok önemli bir tarihti. Zaten Kudüs'teki gelişmeleri takip ederseniz 2010 yılının Ocak ayından bu yana Kudüs'te yeni inşaat sahaları yaptılar, Mescidi Aksa'ya yönelik kuşatmayı iyice arttırdılar ve Mescidi Aksa'ya çok sık şekilde girmeye başladılar. Tüm bunların ötesinde Mart ayında yıllar sonra yeniden faaliyete soktukları Harap Sinagogu, Mescidi Aksa'yı yıkma planının en önemli adımıdır. Harap Sinagogu, Mescidi Aksa'ya sadece 100 metre mesafededir ve şu an Yahudiler Mescidi Aksa'nın yakınına kadar girip ibadet etmektediler. Harap Sinagogunun yeniden açılması Yahudiler için bir milattır ve gerçek emellerine önümüzdeki 10 yıl içinde ulaşmayı planlamaktadırlar."

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı