Reklam
Reklam

Sigara aklı alıyor!

Uzmanlar, sigaranın aklı ve iradeyi işlemez hale getirdiğini belirterek bağımlılığın ciddi sağlık problemlerine yol açtığını hatırlattı.

Sigara aklı alıyor!
Sigara aklı alıyor!
Reklam
Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdür Yardımcısı ve TUBİM İl Temsilcisi Emniyet Amiri Murat Sarı, madde bağımlılığı hakkında bilgi verdi. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan programda konuşan Sarı, bağımlılık yapan maddelerin önce beyin merkezini, ardından sinir sistemlerini etkilediğini söyledi. Başta sigara olmak üzere kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerin aklı ve iradeyi işlemez hale getirdiğini dile getiren Sarı, "Madde bağımlılığı, kişiyi dengeden, normal hayat ve davranışlardan uzaklaştırır. Her türlü istismara açık bir hale getirir. Bağımlılığın fiziksel boyutları kadar sosyal ve psikolojik etkilerinin de yıkıcı sonuçları var. Bağımlılık, kişilerin iş hayatlarında sosyal çevrelerinde ve aile yaşantılarında pek çok sıkıntı ile karşılaşmalarına sebep oluyor" dedi.

Sarı, en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden birinin sigara olduğunu belirterek, "Sigara, beyin ve sinir sistemi, gözler, solunum sistemi ile damarlarda tahribat yapıyor. Bağımlılıkta sigara, ilk karşımıza çıkan madde oluyor. Madde bağımlısı kişilerin çoğu sigara kullanıyor" şeklinde konuştu.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri
BUSMED Sosyal Medya Eğitimleri