Reklam
Reklam

Termal Cazibe Merkezi için yer önerisi

Bursa Valiliği öncülüğünde Nilüfer'in Dağyenice bölgesine yapılması planlanan milyar dolarlık termal kompleks projesinin yerinin değiştirilmesini isteyen Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, "Dağyenice yerine şehir merkezinde yıllardır kentsel dönüşüm için çalışma bekleyen Tabakhaneler Bölgesi'nde proje uygulansın.

Termal Cazibe Merkezi için yer önerisi
Termal Cazibe Merkezi için yer önerisi
Reklam

Şehir içindeki doğal zenginlikler yerinde değerlendirilsin" dedi. Termal suyun bulunduğu Tabakhaneler Bölgesi, Merinos Kongre Kültür Merkezi, Timsah Arena, 5 yıldızlı oteller ile ulaşımın kalbi olarak yakın gelecekte planlanan Soğanlı'nın tam ortasında kalıyor.

Bursa Valiliği'nin gündeme getirdiği Dağyenice Termal Kompleks projesine Yeşil Bursam Derneği'nden farklı bir teklif geldi. Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, şehir merkezindeki termal kaynakların yerinde değerlendirilmesinden hareketle projenin Tabakhaneler Bölgesi'nde hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bursa'nın termal tedavi merkezi ve kaplıca şehri olarak hatırlanmasını istediklerini anlatan Karabulut, Tabakhaneler Bölgesi'nde Kentsel Dönüşüm kararı alındığını hatırlatarak, özel parselasyon sebebiyle dönüşümün senelerdir uygulanamadığını vurguladı.

Bu bölgedeki hak sahipleriyle gerekli anlaşmaların yapılmasını isteyen Karabulut, "Vatandaşlarımız mağdur edilmeden, bölge termal turizm sahası ilan edilsin. Kültürpark ile bu bölümün birleşmesiyle hem doğal hem de kaplıca tedavi merkezleri ve turistik oteller Bursa'ya değer üzerine değer katar. Çünkü, sıcak su bu bölgededir. Termal Turizm Merkezi olmak bu bölgeye yakışır. Kuyular açılmış ve yeterli termal suya ulaşılmıştır. Bu suyun Dağyenice'ye taşınması yerine, kaynağında değerlendirilmesi hem ekonomik hem de bu kentin göbeğindeki yıkıntı, çöküntü alanlarının modernleşmesi için bulunmaz bir fırsattır" diye konuştu.

"TABAKHANELER BÖLGESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT"
Bursa'nın doğal güzelliklerinin sergilendiği Soğanlı Kent Parkı ile Soğanlı Botanik Parkı'nın bölgeye yakın olduğuna işaret eden Karabulut, "Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, bölgeye bitişiktir. Bölgede kamuya ait olan şu anda Bursa Teknik Üniversitesi tarafından kullanılan binalar mevcuttur. Merinos Stadyumu'nun yıkılarak yerine otel yapılmasına ilişkin gerekli imar plan tadilatları Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündeminde. Botanik Park ile bölge arasında Nilüfer Çayı geçiyor. Nilüfer Çayı çevresinde gerekli düzenleme ve peyzaj çalışması var. Bölgeyi sadece Sıcaksu semti ve arsaları olarak bakmak yerine, Soğanlı Kent Parkı, Çukurca Su Kaypark Tesisleri, Botanik Park, Karamustafapaşa Kaplıcaları, Çelikpalas Oteli, Divan Oteli, yeni yapılan oteller, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, hatta, Soğanlı'da Belediye Otobüs İşletmesi Garajı ve tramvayın merkezi de projeye dahil edildiğinde çok geniş bir alanda modern bir termal turizm merkezinin gelişmesi mümkündür" şeklinde konuştu.

"TERMAL HEDEF İÇİN KONUM ÖNEMLİ"

Kent içi toplu taşımada Tramvay merkez istasyonu olarak Soğanlı odun depolarının bulunduğu alan düşünüldüğünde bölgenin ulaşım sıkıntısının da olmayacağını vurgulayan Karabulut, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu proje'nin Nilüfer Çayı kenarlarının da değerlendirilmesiyle tıpkı Eskişehir'deki Porsuk Çayı çevresindeki turizm ve eğlence tesisleri gibi bir güzelliğin Bursa'ya kazandırılması mümkün. Ayrıca, Bursa'nın Orhangazi ilçesine bağlı Keramet Köyü'nde boşa akıp giden sıcak su kaynakları mevcut. İznik Gölü'ne kenar olan bu köydeki doğal zenginliklerin değerlendirilmesi için herhangi bir çalışma yapılmadı. Eğer Bursa, Termal Turizm ve Sağlık Tedavi Merkezi olacak ise bunun yer belirlenmesinde sıcak su kaynaklarının çok önemli olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir."

Karabulut, önerilerinin değerlendirilmesini ve Bursa için en uygun proje ve yatırımların gerçekleşmesini arzu ettiklerini de sözlerine ekledi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Bursa'da Akbank desteğiyle E-Ticaret Fırtınası esti
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı
Çin-ABD rekabeti Ay’a kadar uzandı